Hvacmag

رادین گستر سینا نماینده رسوب زدای انگلستان

عایق معدنی پشم شیشه آریانا پارس

استقبال بی‌نظیر اروپاییان از صنعت تهویه و تاسیسات ایران

Hvac-Expo

یکی از بزرگترین فعالیت‌های اقتصادی و رویدادهای مهم در عرصه صنعت تاسیسات کشور را به تازگی پشت سر نهادیم؛ چهاردهمین دوره از نمایشگاه بین‌المللی تاسیسات و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی تهران به تاریخ 25 تا 28 مهر ماه.
بسیاری در نمایشگاه حضور یافتند و سعی کردند توانمندی خود را به بهترین وجه ممکن به نمایش بگذارند و یا به‌عنوان بازدیدکننده بیشترین استفاده را از دیدار آن به دست آورند. احتمالا شما هم جز یکی از این دو دسته بوده‌اید.
حال بیایید این نمایشگاه را با هم رصد کنیم، ببینیم و بشنویم تا شاید اندوخته‌ای شود برای راهی که در پیش داریم؛ راهی که مقصد آن رشد و اعتلای صنعت تاسیسات در کشور و جهان است.
شنبه تا سه شنبه روزهای برپایی بود. ناگفته معلوم است که مصادف شدن روزهای تعطیل آخر هفته با هر نمایشگاهی می‌تواند به بازدید بیشتر از آن بینجامد اما این موضوع امسال در این نمایشگاه صدق نمی‌کرد.
روز اول نمایشگاه مصادف با هوای بارانی و روز اول هفته بود و بسیار خلوت. اما روز دوم هم که هوا مساعد بود نمایشگاه آن‌طور‌که باید و شاید و به مانند دوره های گذشته، شاهد جذب مخاطب نبود.
در این دوره از نمایشگاه یک ساعت به ساعات نمایشگاه افزوده شد و تا 5 عصر ادامه یافت. به نظر می‌رسد این افزایش ساعت، تجربه موفقی باشد و بر بازدهی نمایشگاه بیفزاید.
در ادامه و در دو روز پایانی نمایشگاه، بازدید بیشتر گردید اما متاسفانه باز هم شاهد رونق سال‌های گذشته نمایشگاه نبودیم.
در این دوره از نمایشگاه اکثر شرکت‌های قدر حضور پر رنگی داشتند و با تمام توان خود حاضر شدند.
نکته قابل توجه حضور چشمگیر شرکت‌های خارجی در نمایشگاه این دوره است که فقط شامل شرکت‌های چینی و ترک نبودند بلکه از اروپا و سایر نقاط جهان به این نمایشگاه روی آورده بودند. یک دلیل این حضور می تواند به برجام و شرایط بعد از آن مربوط باشد.
همچنین بازدید کنندگان خارجی در جای جای نمایشگاه به چشم می‌خوردند که  این موضوع می‌تواند بر شکوفایی صنعت ساختمان و تاسیسات کشور موثر باشد.
از دیگر ویژگی‌های مثبت این نمایشگاه که البته در دوره‌های گذشته نیز وجود داشت اما نه به این میزان، برگزاری کارگاه‌ها و سمینارهای آموزشی همزمان با نمایشگاه بود که به صورت رایگان صورت می‌پذیرفت و بازدید برای عموم آزاد بود.
«ماهنامه تهویه و تاسیسات» نیز با در دست داشتن 3 غرفه در نمایشگاه حاضر شد و به ارایه نشریات و خدمات رسانه‌ای مبادرت کرد. جا دارد در این فرصت از حسن توجه شما عزیزان و حضور چشمگیر در غرفه تشکر نماییم.
اگر در این مجال با ما همقدم شوید و سری به شرکت‌های حاضر در نمایشگاه بزنید، با حال و هوای امسال نمایشگاه بیشتر آشنا خواهید شد.

وقتی کمیت بالا همراه با کیفیت بالاست

Form-Damaسه دهه فعالیت مستمر در زمینه ارایه تمامی تجهیزات تهویه مطبوع، دلیلی بود که به سراغ شرکت «فرم دما» برویم و با این پیشرو صنعت تهویه و تاسیسات کشور بیشتر آشنا شویم.
مهندس فراهانی، مدیرعامل فرم دما پس از اتمام تحصیلات تخصصی خود در آلمان، به ایران بازمی‌گردد و به پایه‌های فرم دما را در شهر اراک بنیان می‌نهد. این عِرق به ایران در تمام سخنان وی مشهود بود: «هدف این شرکت از ابتدا تا امروز تأمین نیازهای کشور و برداشتن قدمی هر چند کوتاه برای سرافرازی این مرز و بوم است. ایجاد اشتغال برای تعداد بیشتری از جوانان و پرورش آن ها یکی دیگر از اهداف بلندمدت ماست. ما در پی آن هستیم تا همراه با سیاست های کلان کشور در کاهش مصرف انرژی و بهینه سازی آن گام برداریم تا شاهد پیشرفت روزافزون ایران باشیم».
وی اذعان کرد که فرم دما با دارا بودن مدرن‌ترین دستگاه‌های تولیدی، به طراحی، تولید و نصب سامانه‌های برودتی و حرارتی مانند چیلر (تراكمی و جذبی(، برج خنك‌كننده) گالوانیزه و فایبر گلاس، مارلی)، انواع هواساز) صنعتی، ایرواشر و هایژنیک)، انواع دیگ، انواع فن کوئـــل، انــواع پكیج یونیت (آبی، هوایی(، کوئل‌های صنعتی سردخانه، مبدل‌های حرارتی، زنت، فن‌های سانتریفوژ، کوره‌های هوای گرم، مخازن تحت فشار، تجهیزات استخر و خلاصه تمامی تجهیزات تهویه مطبوع می‌پردازد.
این محصولات در ظرفیت‌های مختلف و با طراحی‌های متفاوت ساخته و با تعداد بالایی ارایه می‌گردند به‌طوری‌که به گفته فراهانی، طی دو سال گذشته هیچ شرکت داخلی به میزان فرم دما چیلر تولید نکرده است.
با این وجود فرم دما برای توسعه کیفی و کمی در آینده برنامه‌هایی دارد و قصد دارد روی تولید محصولات دیگری نیز سرمایه‌گذاری نماید اما به گفته مدیر عامل این شرکت، این برنامه‌ها به شرطی عملی خواهد شد که شرایط سیاسی و اقتصادی کشور رو به بهبود نهد و همین‌طور قوانین دست و پا گیر داخلی کمتر شود.
حجم وسیع تولید و تمرکز بر محصولات مختلف، نتوانسته از کیفیت محصولات تولیدی فرم دما بکاهد؛ دارا بودن استانداردهای بین‌المللی و همچنین صادرات محصولات به کشورهای آسیای میانه با برندusa made in  گواه این مطلب است.
این پیشکسوت عرصه تهویه و تاسیسات کشور به سرو صدای بسیار برخی از غرفه‌های حاضر در نمایشگاه اشاره کرد که متاسفانه محصولات بی‌کیفیتی را به نمایش گذاشته‌اند. اما در کل نمایشگاه را تخصصی و رضایت‌بخش بیان کرد.

هدررفت انرژی، تا به کِی؟!

Atsez«یکی از بخش‌های مهم اتوماسیون ساختمان، کنترل مولدهای سرمایشی و گرمایشی جهت ارائه هوای مطبوع در فضاهای داخلی ساختمان می‌باشد که با توجه به کاربری ساختمان و حجم هواسازی در آن، نگرش‌های متفاوتی وجود دارد. از جهت فنی با توجه به نوع سامانه سرمایش و گرمایش، دیدگاه‌های کنترلی نیز تغییر خواهد کرد و حتی برای ساختمان‌هایی که از کولر برای سرمایش و از شوفاژ برای گرمایش استفاده می‌کنند نیز راه‌حل‌های کنترلی خاصی وجود دارد.
اما متاسفانه در تاسیسات اکثر ساختمان‌های موجود در کشورمان به علت عدم وجود سامانه کنترل، هم میزان مصرف انرژی بالا می‌باشد و هم هیچگونه اطلاعات دقیقی از چگونگی کارکرد تجهیزات وجود ندارد که خود این امر طول عمر تجهیزات را کم می‌کند».
مطالب بالا بخشی از صحبت‌های رضا هاشمی، مدیریت شرکت «آریا آتسز» است. وی ادامه داد: «در این دیدگاه برای ساختمان‌های بزرگ، نقاط مطلوب از طریق پانل‌های اپراتوری نصب شده در فضاهای داخلی به سامانه اعمال می‌گردد و سامانه با توجه به این نقاط مطلوب انرژی مورد نیاز را تولید می‌کند.
نکته قابل توجه این است که سامانه تمامی اطلاعات مربوط به کارکرد اجرای مختلف مولدهای سرمایش و گرمایش را دارد و حالت‌های کار و استراحت و یا خارج از سرویس برای تمامی این اجزا قابل تعریف می‌باشد».
کنترل سرمایش و گرمایش تنها یکی از فعالیت‌های آریا آتسز می‌باشد. کنترل هوشمند موتورخانه، کنترل هوشمند روشنایی، سامانه کنترل انرژی مصرفی و سامانه مدیریت ساختمان از دیگر موارد است.
هاشمی در این باره می‌گوید: «استراتژی کلی ما ارائه راه‌حل‌های جامع برای اتوماسیون ساختمان با استفاده از تکنولوژی‌های مطرح در این صنعت می‌باشد».
در این مسیر و در طی نزدیک به دو دهه فعالیت، آریا آتسز نمایندگی شرکت‌های معتبر اروپایی مانند BECKHOFF آلمان، HK فنلاند، Kamstrup دانمارک و Regin سوئد را به عهده گرفته و به واردات محصولاتی مانند سامانه‌های مدیریت هوشمند، کنترلرهای قابل برنامه‌ریزی، کنترلرهای برنامه‌ریزی شده، کامپیوتر و پانل، سنسورها و ... مبادرت می‌ورزد.
هاشمی عنوان کرد که نمونه مشابه این محصولات که بسیار هم حساس و استراتژیک هستند، در داخل کشور تولید نمی‌شود و در همین راستا آریا آتسز بخشی را به مشاوره و آموزش قبل از خرید و ارائه خدمات مهندسی پس از فروش به مشتریان این سامانه‌ها اختصاص داده است. همچنین در پایان آموزش از طرف شرکت اروپایی تولیدکننده محصول، گواهینامه‌هایی اهدا می‌گردد.
مدیر عامل آریا آتسز ادامه داد: «همواره تلاش ما بر این بوده است که تمامی کارشناسان آریا آتسز از جهت دانش فنی به روز نگه داشته شوند و در دوره‌های تخصصی متناسب با فعالیت آنها چه در داخل و چه در خارج از کشور حضوری مستمر داشته باشند». این شرکت به برگزاری سیمنارهایی نیز اقدام می‌کند.
همان‌طور‌که می‌دانیم طی سال‌های اخیر شرکت‌های بسیاری به مبحث BMS وارد شدند. هاشمی با تایید این مطلب و عدم اظهار نظر قطعی در رابطه با کیفیت فعالیت این شرکت‌ها اذعان کرد: «در کل راه‌کار BMS هر چه ساده‌تر باشد متقاضی بیشتری دارد. اما هر از گاهی می‌بینم راه‌کارهایی ارایه می‌شود که بسیار پیچیده است و مشتری نهایی را بی‌تمایل به استفاده می‌کند. همچنین آموزش و خدمات بعدی به معنای واقعی، بسیار مهم است».
هاشمی در پایان یادآور شد که اکثر ما در حال مصرف بی‌رویه انرژی اعم از گاز و برق و آب هستیم، در‌حالی‌که با استفاده از سامانه‌های هوشمند، ذخیره بسیاری در این باره صورت می‌گیرد. وی به نمونه‌های عملی بسیاری که در شهرهای کوچک و بزرگ و توسط ارگان‌های دولتی و خصوصی صورت گرفته و به طور بسیار محسوسی سبب برگشت سرمایه شده است اشاره کرد.
آریا آتسز هر ساله در نمایشگاه تاسیسات تهران حاضر می‌شود و هر بار نیز سعی در معرفی محصولات جدیدی دارد.
وقتی برای مصاحبه به غرفه آریا آتسز رفتیم، یکی از مسئولان شرکت Regin در غرفه حضور داشت. این شرکت سوئدی بیش از 70 سال است که در بخش HVAC و تاسیسات فعال است و شاید کنترلرهای هواساز، شناخته‌شده‌ترین محصول‌شان در ایران باشد.
از این سوئدی مهمان آریا آتسز درباره نمایشگاه جویا شدیم؛ وی اظهار کرد که نمایشگاه تاسیسات تهران بسیار نمایشگاه خوبی است و حتی سال‌های گذشته نیز از آن دیدار کرده است و در پاسخ به دیگر سوال ما که آیا کشور ایران را دوست دارد، به مانند اکثر خارجیان مهمان نمایشگاه با لبخندی در چهره و بدون هیچ مکثی پاسخ داد: بله، بسیار زیاد... اما همیشه از این همه هدررفت انرژی در کشور ما متعجب است.


پدر صنعت شیرآلات کشور

Sam-Valveگفتگوی بعدی ما با شرکتی است که خود را جزء اولین‌ها در عرصه شیرآلات صنعتی می‌داند و محصولاتش را جایگزین انواع مشابه خارجی آن در ایران بر می‌شمرد؛ شرکت «تولید و پخش شیرآلات صنعتی سام» هم اکنون با پشتوانه بیش از سه دهه، به تولید و توزیع انواع شیرهای چدنی، شیرهای برنزی و لرزه گیرها مبادرت می‌ورزد و این شیرآلات را در سطح کل کشور ارایه می‌نماید.
یکبار دیدار از نمایشگاه کافی است تا متوجه شویم شیرآلات صنعتی سام رقبای بسیاری دارد؛ اعم از تولیدکنندگان داخلی و واردکنندگان کالاهای خارجی. مطمئناً موفقیت‌های این شرکت فقط به دلیل اولین بودن نیست. دلایل دیگر را از نگاه محمد خسروی، مدیر روابط عمومی سام بنگریم: «هدف شرکت سام این شعار بوده و هست که «کیفیت، خواست شما، هدف ما» و همواره به این هدف پایبند بوده است«.
وی به برخی از گواهینامه‌هایی که دریافت کرده‌اند اشاره کرد مانند «تنها دارنده گواهی تعهد به مبانی محیط زیست در تولید شیر آلات صنعتی و ساختمانی» و ادامه داد عضو کمیسیون تدوین استاندارد در موسسه استاندارد ملی ایران، عضو دائمی انجمن تخصصی مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن و عضو انجمن صنعت تاسیسات هستند.
خسروی خاطر‌نشان کرد که اکثر شرکت‌ها به نحوی و در زمانی زیر‌شاخه شیرآلات صنعتی سام بوده‌اند و از قالب‌های آن برای تولیدات خود بهره برده‌اند، اما از نظرمحصول نهایی نتوانستند به کیفیت محصولات سام برسند.
وی در تاکید بر سخنان خود بار دیگر بر تلاش‌های دیرینه و بی‌وقفه‌شان اشاره کرد و گفت: «اکثر فعالان این عرصه مهندس احمد اورامی، مدیرعامل شیرآلات صنعتی سام را به عنوان پدر شیرالات کشور می‌شناسند».
تنوع زیاد در شیرآلات و عرضه بیش از 42 نوع شیر با کارآیی متفاوت، زمانی استثنایی می‌نماید که بدانید ایجاد تنوع در صنعت شیرآلات به خاطر محدودیت‌هایی که دارد مشکل است. چرا که شیر از استانداردهای خاصی پیروی می‌کند و تغییر آن به تغییر محصول و اتصالاتی  وابسته است که در آن به کار می رود. مثلاً ارتقا در شیرهایی که روی پمپ‌ها استفاده می‌شود و یا در رادیاتورها، مستلزم آن است که قبلاً این محصولات ارتقا یابند.
این گفتگو در آخرین ساعات برگزاری نمایشگاه صورت گرفت. نمایشگاهی که خسروی آن را به طور محسوسی نسبت به سال گذشته کم بازدید دانست.

افتخاری در صنعت الکتروموتورسازی کشور

Niroo-Tahvieh«صنایع نیرو تهویه» از دیگر شرکت‌کنندگان در نمایشگاه تاسیسات امسال بود که به ارایه محصولات جدید خود مبادرت نمود؛ مانند فن‌های 125 وات که به عنوان محصولات مینیاتوری و آخرین محصول این شرکت ، از آن رونمایی گردید. این نوع از فن در داکت اسپلیت‌ها و یونیت‌ها‌ی زیر سقفی کاربرد دارد و بسیار آرام و بی‌صدا عمل می‌نماید. مدیر عامل نیرو تهویه دیگر محصول شرکت را موتورهای ضد آب معرفی کرد؛ موتورهایی با ‌IP بالا که نسبت به رطوبت و آب کاملاً مقاوم می‌باشد.
«امیر حسین خسروجردی» مدیر عامل شرکت ،‌ پیشینیه مختصری از نیرو تهویه را مطرح کرد: «شرکت صنایع نیرو تهویه فعالیت خود را با تولید موتور آغاز کرد و بعد از طی حدود 15 سال ، هم‌اکنون تولیدکننده الکتروموتورهای دیسکی، فن‌های آکسیال و سانتریفوژ محرکه مستقیم می‌باشد. این تجهیزات در تولید هواسازها، کولرهای آبی، فن کوئل‌ها، اسپلیت‌ها و در واقع در هر محصولی که دمنده مورد نیاز است به کار می‌روند. علاوه بر صنعت تهویه مطبوع، این تجهیزات در صنایع پزشکی، پتروشیمی، نیروگاهی، سیمان و ... نیز کاربرد گسترده‌ای دارند».
در ادامه مدیر عامل نیرو تهویه به خصوصیات بارز محصولات تولیدی این شرکت اشاره کرد: «یکی از ویژگی‌های الکتروموتورهای صنایع نیرو تهویه این است که بر طبق نیاز سامانه‌های تهویه طراحی شده‌اند‌، به‌طوری‌که قابلیت کارکرد مداوم و بدون وقفه داشته و جهت محیط‌های مرطوب و گرم تا دمای 60 درجه سانتیگراد کاملاً مناسب می‌باشند. همچنین سرعت و در نتیجه میزان هوادهی و فشار استاتیک و توان مصرفی این الکتروموتورها‌، به سادگی با تغییر ولتاژ ورودی توسط دیمر و یا ترانسفورماتور‌، از صفر الی ماکزیمم قابل تنظیم می‌باشد. علاوه بر این ساختار خاص الکتروموتورهاي دیسکی، امکان نصب مستقیم آنها را بر روی پروانه میسر ساخته و نیازی به تجهیزات و قطعات انتقال انــرژی نظیر تسمــــه‌، پولی و یاتاقــان نمی‌باشد و در نتیجه علاوه بر کاهش صدا و لرزش و هزینه‌های تعمیرات و نگهداری، فضاي کمی را اشغال می‌نماید. قابل ذکر است که در داخل کشور این تکنولوژی، منحصرا دراختیار  شرکت نیرو تهویه می‌باشد».
وی افزود: «راندمان کلی فن‌های صنایع نیرو تهویه با توجه به حذف قطعات انتقال انرژی و تلفات انرژی مربوط به آنها‌، در مقایسه با فن‌های تسمه‌ای متداول‌، به‌خصوص در شرایط افت فشار، بسیار بالاتر می‌باشد».
به گفته خسروجردی، در حال حاضر بالاترین ظرفیت تولید شرکتCFM  6000 است که واحد تحقیق و توسعه در تلاش است که آن را به مرزCFM  20000 برساند.
در این نمایشگاه برخی از بازدید‌کنندگان خارجی‌، خواستار مذاکره جهت صدور این موتورها به کشورهای اروپائی بوده‌اند‌، چرا که هزینه نهایی تولید آن در ایران کمتر است و مطمئناً کیفیت بالای محصول در این انتخاب بی تاثیر نبوده است.
در این باره مدیر‌عامل نیرو تهویه اعلام داشت که هر چند محصولات این شرکت و تکنولوژی تولید آنها هنوز به طور کامل در داخل کشور شناخته شده‌ نیست، ولی امیدواریم که در سال‌های آینده با بیشتر شدن شناخت بازار داخلی کشور و افزایش تدریجی تولیدات این شرکت، شرایط لازم برای جلوگیری از خروج ارز بابت ورود محصولات مشابه و صدور بخشی از تولیدات این شرکت به کشورهای منطقه خاورمیانه و همسایه فراهم شود.

facebook- صفحه اجتماعی فیس بوک تهویه و تاسیسات           instagram صفحه اینستاگرام تهویه و تاسیسات          linkdin صفحه linkdin تهویه و تاسیسات          Telegram صفحه تلگرام تهویه و تاسیسات

بنر
بنر
بنر

مقاله های برتر به صورت کامل

پاك‌سازي كانال‌ها

بسياري تغييرات فناوري در 100 سال گذشته نسبت به سده قبل از آن رخ داده است. اتومبيل‌هاي مدرن، هواپيما، ارتباطات، صنعت، نيروگاه‌ها و تهويه مطبوع، امروزه بيشتر زندگي نوع بشر را دستخوش تغيير قرار داده است. اما تمام اين پيشرفت‌ها باعث آلودگي منابع طبيعي ما شده است؛ مخصوصاً هواي ا

مدیریت ریســک با محوريت بحث از پروژه‌هاي برون‌شهري تأسيسات

این مقاله، به كليات مديريت ريسك در پروژه‌هاي تأسيسات برون شهري، نظير خطوط انتقال آب، گاز و نفت و يا ايستگاه‌هاي تقويت فشار خطوط نفت، گاز و آب مي‌پردازد. بر اين اساس، كليه مراجعي كه در اين ارتباط بايد درگير شده و ريسك پروژه را بررسي و مديريت نمايند، در اين مقاله مشخص گرديده ا

استفاده از ابزار مدل سازی ترکیبی گرما، هوا و رطوبت در شبیه سازی توسط نرم افزار MATLAB

  چکیده این مقاله نظری کلی به پیشرفتهای و نتایج به دست آمده اخیر در ارتباط با گرما، هوا و رطوبت ( (HAM در شبیه سازی در نرم­افزار MATLAB که توسط ابزاری به نام HAMLAB ایجاد می­شود، دارد. پیشرفتهای اخیر شامل یکپارچگی ساختمان با سیستم های ساخت و ساز و کنترل کننده ها، انتقال کلی هوا، گرما

صوت و صدا در تاسیسات - بخش دوم و پایانی

9- مجزاسازی‌ صوتیدر این روش کنترل عبور صوت از یک مکان به مکان دیگر با استفاده از دیواره ایزولان مطرح می‌گردد. همان‌گونه‌که قبلا نیز عنوان گردید، اصولا تمام مواد کم و بیش دارای مقاومت در برابر عبور صوت هستند. این مشخصه تحت عنوان امپدانس اکوستیکی نیز ذکر می‌شود. شکل 12 نمایان‌

نقش میکروارگانیسمها در افزایش هزینه های نگهداری و تعمیرات تجهیزات ساختمان

چکیده: میکرو ارگانیسمها در همه جا یافت می شوند؛ از یخهای قطبی گرفته تا چشمه های آب جوش کف اقیانوسها . این ارگانیسمها نقش مفیدی در تجزیه مواد زائد و برقراری چرخه های زیستی از جمله چرخه کربن و چرخه گوگرد در طبیعت بازی می کنند، اما گاهی اوقات اجرای این نقش برای صنایع ضرر و زیانها

نانوکفپوش‌های پلیمری

1- مقدمهفن‌آوری نانو موج چهارم انقلاب صنعتی و پدیده‌ای عظیم است که در تمامی گرایشات علمی راه یافته و از فن‌آوری‌های نوینی است که با سرعت در حال توسعه می‌باشد. با کمک این فن‌آوری ماهیت مواد و محصولات نوین در یک میلیاردیم آن چیزی که ما لمس می‌کنیم تغییر و اصلاح می‌شود. این تغ

راهنمای ساده طراحی مخازن هوا برای محافظت خطوط لوله تحت فشار از ضربه قوچ

چکیده:مخازن هوا ابزاری موثر برای کاهش فشارهای بیش از حد ضربه قوچ و فشارهای منفی ناشی از قطع ناگهانی پمپ  خطوط لوله‌کشی می‌باشند. فرایند تعیین ابعاد مخازن هوا به‌وسیله نمودارهای محاسباتی موجود بسیار ساده شده است و هر دو، حجم هوا و ابعاد کلی مخزن به‌وسیله این نمودارها مورد

بنر
بنر
بنر
بنر

راهنمای جامع صنعت تهویه و تأسیسات کشور

راهنمای جامع صنعت تهویه تأسیسات کشور