Hvacmag

رادین گستر سینا نماینده رسوب زدای انگلستان

عایق معدنی پشم شیشه آریانا پارس

نمایشگاه صنعت ساختمان

expo-building1

8 و 9 شماره تاسیساتی‌ها!
نمایشگاه صنعت ساختمان یکی از نمایشگاه های مهم در بخش صنعت است که همه ساله در مرداد ماه برگزار می‌شود. پانزدهمین دوره از این نمایشگاه در روز 18 مرداد در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز شد و در 21 مرداد ماه به کار خود پایان داد.
نمایشگاه صنعت ساختمان در سال‌های قبل بسیار شلوغ بود ولی امسال استقبال زیادی را شاهد نبود. به خصوص روز اول نمایشگاه برای غرفه‌داران راضی‌کننده نبود. البته رکود اقتصادی و وضعیت بحرانی صنعت را می‌توان یکی از دلایل این استقبال کم دانست.
قرار بر این بود، نمایشگاه صنعت ساختمان فعالیت خود را از ساعت 9 آغاز کند ولی به یکباره و طی روز اول اعلام گردید که نمایشگاه ساعت 10 آغاز خواهد شد و تا ساعت 18 ادامه خواهد داشت. این تغییر ساعت بی‌نظمی و بلا تکلیفی را با خود به همراه داشت اما در نهایت باعث شد تا افراد بیشتری بتوانند از این نمایشگاه دیدن کنند و به نظر می‌رسد اگر در سال‌های آینده نیز این روند در پیش گرفته شود به بالا بردن راندمان نمایشگاه کمک نماید.
از ویژگی‌های مثبت نمایشگاه تفکیک غرفه‌ها بر حسب نوع کار بود و مثلا سالن 8 و 9 مخصوص تاسیساتی‌ها بود. هر چند اکثر غرفه‌داران و شرکت‌های حاضر در این سالن از وضعیت بد نمایشگاه گله‌مند بودند.از آن‌جایی که این نمایشگاه در یکی از ماه‌های گرم سال برگزار شد، غرفه‌داران از مسئولین نمایشگاه انتظار داشتند که وضعیت مطلوب‌تری را برای آن‌ها به وجود بیاورند.
همچنین حضور شرکت‌های خارچی و اکثراً چینی و ترک در نمایشگاه بسیار بارز بود و تعداد زیادی از غرفه‌های برخی از سالن‌ها را به خود اختصاص داده بودند.
همزمان با نمایشگاه تعدادی سمینار برگزار گردید که این امر می‌تواند در بالا بردن راندمان نمایشگاه‌ها تاثیر چشمگیری داشته باشد.
با هم قدمی در نمایشگاه بزنیم و پای سخن شرکت‌هایی که حرفی برای گفتن دارند بنشینیم:

expo-building2
برق مجموعه خود را تامین کنید و مازاد آن را به فروش برسانید!
vestoy-industrialطراحی و ساخت محصولات مورد استفاده در اجرای پروژه‌های حرارتی، به‌نحوی‌که ضمن بالا بردن راندمان انرژی مصرفی امکان تبدیل انرژی مازاد به انرژی الکتریکی فراهم گردد، از رسالت‌های مهم «شرکت صنایع وستوی» است.
به گفته امیر کاوه زاده، ریاست هیات مدیره و مدیر واحد R&D، صنایع وستوی اولین طراح، تولیدکننده و صادركننده انواع بویلرهای بخار، آبداغ، روغن داغ، ویست هیت، مخازن تحت فشار، مخازن استیل و مبدل‌های حرارتی در ظرفیت‌های مختلف می‌باشد.
این محصولات تاکنون و طی بیش از یکه دهه در پروژه‌های بسیاری استفاده گردیده است، مانند مس سرچشمه كرمان، نفت پاسارگاد (پالایشگاه تهران)، وزارت جهاد كشاورزی و سازمان صنایع و معادن اراک در ایران و همچنین در پروژه‌های خارجی مانند شركت آشتارک (ارمنستان)، بازرگانی سان (عراق)، سوت ماشین (ونزوئلا) و شركت رز (افغانستان).
دریافت استاندارد بین‌المللی سیستم مدیریت یكپارچه (آی‌. ام‌. اس) در آسیا از دستاوردهای صنایع وستوی است.
همان‌طور‌که در ابتدا اشاره شد از فعالیت‌های مهم این شرکت تولید همزمان برق و حرارت (CHP) است. به گفته  کاوه زاده صنایع وستوی اولین شرکت در سطح کشور است که در مقیاس پایین به این امر پرداخته است. وی افزود: اجرا کردن مبحث CHP هزینه اولیه بالایی را می‌طلبد و بیشتر تجهیزات آن نیز وارداتی است، به همین دلیل طی چند سال گذشته و به دلیل تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی که برای صنعت کشور به وجود آمد، این مبحث کمرنگ شد. با این حال کاوه زاده اظهار نمود که با توجه به صرفه‌جویی انرژی که این سامانه در پی دارد، طی 4 یا 5 سال کل سرمایه اولیه به مجموعه بر می‌گردد و استفاده از این سیستم به سود می‌انجامد.
از ریاست هیات مدیره صنایع وستوی جویا شدیم که ایده CHP از کجا گرفته آمده است؟ وی توضیح داد: چند سال پیش وزارت نیرو اعلام کرد اگر کارخانه‌ای بتواند به وسیله توربین برق مورد نیاز خود را تامین نماید، مازاد برق تولیدی توسط شرکت توانیر خریداری خواهد شد. در ادامه و با تکیه بر تحقیقات و فعالیت‌های بخش R&D شرکت وهمچنین کسب تجربه از دوستان اروپایی که داشتیم، این مهم به انجام رسید. به طوری که با استفاده بهینه از گرمایی که در تجهیزات هدر می‌شود، علاوه بر برق به حرارت نیز دست یافتیم.
وی یادآور گردید که این عمل در کارخانجات و همین‌طور در برج‌های مسکونی، تجاری نیز قابل انجام است و وسیله مورد نیاز یک توربین گازی است که برق و حرارت آن مجموعه را به صورت خود کفا تامین خواهد کرد و می‌توان مازاد برق تولیدی را در شبکه برق به فروش رساند.
شرکت صنایع وستوی در فضای باز این دوره از نمایشگاه ساختمان غرفه داشت و خالی از لطف نیست که بدانید نام قبلی این شرکت «آرمین بخار» بوده است که بعد از چند سال و به دلیل تشابه اسمی با برخی از شرکت‌ها به وَستوی که نام یکی از سرداران نامی کوروش کبیر است، تغییر نام یافت. البته این نام هم به دلیل تلفظ مشکل، به وِستوی تبدیل شد.


محصولی جدید که سعی در ربودن گوی رقابت از برندهای معروف دارد
«شرکت صنعتی بازرگانی دان ارتباط گویا» که با نام تجاری پکیج و رادیاتور 2000 در عرصه صنعت تاسیسات گرمایشی کشورمان فعالیت می‌‌نماید از حاضران در این دوره از نمایشگاه بود. به گفته سرپرست فروش دان ارتباط گویا، این شرکت از سال 86 فعالیت خود را آغاز کرده و در ابتدای امر به واردات پکیج و رادیاتور می‌پرداخته است، اما چند ماهی است که به تولید در زمینه پکیج روی آورده است؛ به طوری که قطعات آن را که کاملا اروپایی است وارد کرده و در محل کارخانه محصول نهایی را تحت لیسانس ایتالیا تولید می‌کنند.

ertebat-gooya
به گفته نسیم نوروزیان برنامه آتی شرکت تولید انواع رادیاتور است تا در این زمینه نیز از واردات فاصله گرفته و به تولید داخلی مبادرت ورزند.
از نوروزیان دلیل این امر و روی آوردن به تولید را جویا شدیم. وی گفت: مدیرعامل دان ارتباط گویا جزء صادرکنندگان تراز اول آلومینیوم در کشور است و بنابراین در حوزه‌های دیگر هم به کارآفرینی اقدام می‌کنند و قدم برداشتن در این راستا را همیشه مغتنم می‌شمارند.
همان‌طورکه شاهد هستیم شرکت‌های زیادی در حال حاضر در صنف تجهیزات گرمایشی فعال هستند و در واقع پکیج و رادیاتور 2000 رقیبان بسیاری دارد. اما سرپرست فروش دان ارتباط گویا اظهار نمود که با این وجود که طفلی نوپا در این صنف به شمار می‌آیند اما از شرکت‌های قدیمی و معروفی که چند دهه سابقه فعالیت دارند، کیفیت بالاتری را به مشتری ارایه می‌دهند. ولی هنوز آن طور که باید و شاید شناخته شده نیستند.
دان ارتباط گویا  در اکثر نمایشگاه‌های بزرگ و مرتبط کشور حضور دارد و در تلاش است تا محصول خود را که به آن اطمینان کامل دارد به بازار هدف معرفی نماید.
نوروزیان به برخی از مزیت‌های محصولات شرکت اشاره نمود، مانند راندمان بالای 90 درصد و تمام دیجیتال بودن در پکیج‌ها و همچنین توان حرارتی بالا، 10 سال گارانتی و 8 مدل متنوع در رادیاتورها
محصول جدید این شرکت که در نمایشگاه نیز عرضه شده بود مدل پکیج قوس‌دار بود که به گفته نوروزیان مخاطبان بالایی را جذب کرده است.


بشنوید از عضو جدید خانواده تاسیسات
«شرکت تولیدی ساتر مهر صنعت» که چند سالی بیش نیست وارد عرصه تولید در در زمینه تهویه مطبوع گشته است و به تولید کولر گازی اسپلیت، فن کوئل و مینی چیلر با برند ایرانی YURAMA می‌پردازد، از دیگر حاضران در نمایشگاه بود. یوسف طهماسبی، مدیر عامل شرکت اذعان نمود که نوع جدیدی از اسپلیت و همچنین فن کوئل را در این نمایشگاه ارایه داده‌اند.

sater-sanat
وی مزیت محصولات تولید‌ی ساتر مهر صنعت را در مقرون‌به‌صرفه بودن یعنی کیفیت بالا و قیمت پایین آن دانست.
به گفته طهماسبی ساتر مهر صنعت در این نمایشگاه میزبان شرکت‌های دولتی و خصوصی و سازندگان ساختمان بوده‌ است، اما نمایشگاه این دوره را نسبت به سال گذشته خلوت‌تر ارزیابی نمود. وی از نحوه جانمایی و متراژ و مکان تعلق گرفته به غرفه رضایت خاطر نداشت.

مبحث مهم عایق، هنوز لوکس و تجملاتی است!
«شرکت تولیدی صنعتی پروزن» از دیگر حاضران در نمایشگاه بود که با شعار «عایق نوین، عایق ترکیبی صوتی و حرارتی» به تولید نوع جدیدی از عایق می‌پردازد که علاوه بر ساختمان در خودرو نیز کاربرد دارد.

prozen
شرکت پروزن اولین تولیدکننده لایه‌های سنگین پلیمری در داخل کشور است و با استفاده آن در عایق، به فن‌آوری جدیدی در این زمینه دست یافته است و در طی یک دهه فعالیت خود موفق به دریافت استانداردهای بسیاری گشته است.
به گفته فواد عطاری، کارشناس بازرگانی خارجی پروزن، این عایق ترکیبی اجازه نفوذ حرارت را از یک‌ سطح به سطح دیگر نمی‌دهد و قابل اشتعال نیز نمی‌باشد. همچنین بخش زیادی از صوت را هم جذب می‌کند و اجازه عبور صوت به سطح دیگر یعنی داخل یا بیرون را نمی‌دهد. وی ادامه داد این محصول در کف طبقات جهت جلوگیری از عبور صداهای کوبه‌ای و در دیواره‌ها نصب می‌گردد.
عطاری بیان کرد که هر چند بحث عایق هنوز مبحثی لوکس است، اما به تازگی سازمان مسکن و شهرسازی طبق مبحث 19 مقررات ملی ساختمان سازندگان را مجاب به استفاده از عایق کرده است و از طرفی خریدار ساختمان نیز به این موضوع اهمیت می‌دهد و انتظار دارد در ساختمانی که خریداری می‌نماید، بالاترین خدمات رفاهی وجود داشته باشد. بنابراین بیشترین میزان بازدید از محصولات ما در نمایشگاه مربوط است به مهندسان عمران که در صدد استفاده عایق در ساخت‌و‌سازهای خود هستند.
وی به کاربرد تولیدات خود در خودرو اشاره نمود که ضد آتش می‌باشند و جاذب صوت؛ به‌طوری‌که از ورود سر و صدای موتور به درون کابین خودرو جلوگیری می‌نماید. عطاری اذعان نمود که این عایق در حال حاضر در کارخانه‌های معتبر خودروسازی جهان استفاده می‌شود.


پرده هوا، محصولی موثر که ناشناخته مانده است
در ادامه به غرفه‌ای سر زدیم که برعکس اکثر غرفه‌های نمایشگاه تهویه بسیار مطبوعی داشت. راز این تفاوت در محصولی بود که در نمایشگاه به مشتریان ارایه می‌کرد؛ پرده هوا.
«مرکز خرید پرده هوای ایران (میتسویی)» پیشینه‌ای چندین ساله در زمینه پرده هوا دارد. ‌مدیر عامل شرکت عنوان کرد: 17 سال پیش واردات‌ پرده هوا را در پیش گرفتم. در ادامه شرکت میتسویی حدود 5 سال پیش شروع به کار و حدود 3 سال است که به تولید 100 درصد داخلی در انواع مختلف رسیده‌ایم.

mitsuie
تعریف این محصول تقریباً ناشناخته را از تولیدکننده آن می‌شنویم: پرده هوا دستگاهی است که با نصب در بالای سر درب (در داخل) و ایجاد یک هوای فشرده قابل کنترل که به صورت عمودی از بالا به سمت پایین مزیت‌هایی را به وجود می‌آورد، مانند: جلوگیری از تبادل حرارت و صرفه‌جویی در مصرف انرژی، حفظ هوای تمیز داخل و جلوگیری از ورود هوای آلوده و دود و گرد و خاک از بیرون به فضاهای داخلی و همچنین جلوگیری از ورود حشرات از محل درب ورود.
وی ادامه داد: هنوز در کشورما خیلی صنایع و شرکت‌ها هستند که با این محصول آشنا نیستند و از تاثیر آن بر راندمان سامانه HVAC صنعتی و ساختمانی بی‌خبرند. چرا که استفاده از پرده هوا سبب صرفه‌جویی در مصرف برق و انرژی می‌گردد. ما فضای اطراف خود را به بهای گرانی سرد و یا گرم می‌کنیم و این هوای سرد و گرم به راحتی از در ورودی خارج می‌شود. یا اینکه به عنوان مثال ورود یک مگس به کارخانه تولید مواد غذایی تمام اعتبار آن کارخانه را از بین می‌برد و فقط با استفاده از یک پرده هوا می‌توان از این فاجعه جلوگیری نمود. در واقع پرده هوا به عایق بودن محیط و همین‌طور سرمایش و گرمایش آن کمک زیادی می‌نماید.
جالب است بدانید این محصول در همه جا قابل استفاده است و در یک کلام هر جا که دری باشد نیاز به پرده هوا است.
به گفته ایمان جرنگ، اگر پرده هوا نصب و تنظیم مناسبی داشته باشد تا 85 درصد مانع اتلاف حرارت خواهد شد.
در رابطه با نحوه تولید از وی سوال نمودیم که چنین توضیح داد: برای تولید برخی محصولات از روش مهندسی معکوس بهره برده‌ایم و طراحی برخی دیگر از محصولات را خودمان به طور کامل انجام داده‌ایم. جرنگ افزود: در رابطه با پرده هوای سری‌ تک فاز با افتخار می‌گویم محصول تولیدی ما نسبت به محصولی که قبلاً از چین وارد می‌کردیم کیفیت بالاتری دارد و از خدمات و پشتیبانی مناسب‌تری برخوردار است.
به گفته وی محصولات میتسویی هر روزه سهم بیشتری از بازار کشور را از آن خود می‌کند و اگر روابط تجاری کشور با دنیا بهتر شود، حتماً سهم زیادی از صادرات پرده هوا را به خود اختصاص خواهند داد.
طبق مشاهدات مدیر عامل میتسویی هم اکنون در اکثر کشورهای خارجی در همه سر درها از پرده هوا استفاده می‌شود ولی این محصول مفید برای بسیاری از مردم عادی ما و حتی افراد فعال در زمینه ساختمان، ناشناخته است. هر چند این وضع نسبت به چند سال پیش بهتر شده است؛ به‌طوری که برخی از افراد که از کنار غرفه رد می‌شوند، برای دوستان خود در مورد این محصول توضیح می‌دهند.
جرنگ راه حل این موضوع را علاوه بر تبلیغات تخصصی و اطلاع‌رسانی، اجباری شدن استفاده از این محصول توسط متولیان صنعت ساختمان دانست.  
مدیر عامل میتسویی از نمایشگاه رضایت داشت و اعلام کرد که سری مدل‌های کویل‌دار را در نمایشگاه تاسیسات مهرماه عرضه خواهند کرد.

مجموعه نشریات فنی و مهندسی (‌irmag) به مانند گذشته حضور پررنگی در این نمایشگاه داشت و مورد استقبال وسیع فعالان صنعت ساختمان قرار گرفت.

facebook- صفحه اجتماعی فیس بوک تهویه و تاسیسات           instagram صفحه اینستاگرام تهویه و تاسیسات          linkdin صفحه linkdin تهویه و تاسیسات          Telegram صفحه تلگرام تهویه و تاسیسات

بنر
بنر
بنر

مقاله های برتر به صورت کامل

آشنایی با شیرهای صنعتی

مقدمه:انواع مختلفی از شیرها در صنعت HVAC موجود می‌باشند. هر شیر دارای مشخصه ویژه‌ای است که کاربرد آن را به منظور استفاده برای قطع و وصل، کنترل جریان، متعادل کردن، عبور جریان یکطرفه و غیره ممکن می‌سازد. از شیرها برای کاربردهای گوناگونی استفاده می‌شود. در ادامه توضیح مختصری از

صوت و صدا در تاسیسات - بخش دوم و پایانی

9- مجزاسازی‌ صوتیدر این روش کنترل عبور صوت از یک مکان به مکان دیگر با استفاده از دیواره ایزولان مطرح می‌گردد. همان‌گونه‌که قبلا نیز عنوان گردید، اصولا تمام مواد کم و بیش دارای مقاومت در برابر عبور صوت هستند. این مشخصه تحت عنوان امپدانس اکوستیکی نیز ذکر می‌شود. شکل 12 نمایان‌

ارزيابي عملكرد هودهاي آزمايشگاهي بر اساس استاندارد ANSI/ASHRAE 110-1995 در شركت پالايش نفت تبريز

چكيدههودهای آزمایشگاهی یکی از اشکال رایج و مؤثر تهویه صنعتی موضعی از نوع هودهای محصور می‌باشند که کارایی و اثربخشی آن از اهمیت بالایی برخوردار است. لیکن صرف طراحی و به‌کارگیری این اقدامات کنترلی به تنهایی ضامن پیشگیری از مواجهه‌ها نبوده و پایش عملکرد اقدامات کنترلی و حصو

گاز طبیعی مایع: بخشی ضروری در زیرساخت انرژی چین در آینده

در این مقاله خلاصه‌ای از صنعت گاز طبیعی مایع چین ارائه شده و در آن به بررسی كارخانه‌های گاز مایع، پایانه‌های دریافتی، حمل و نقل و كاربردها پرداخته شده است. تاكنون كارخانه‌های گاز طبیعی مایع كوچك و متوسط كه دارای فرایندهای مایع‌سازی مختلفی هستند، ساخته شده یا در دست ساخت ا

تأثیر شرایط حرارتی موجود و مورد نیاز ساکنین ساختمان‌های مسکونی بلندمرتبه بر میزان مصرف انرژی

با توجه به این‌که شرایط حرارتی ساکنین در ساختمان‌های بلندمرتبه متفاوت از ساختمان‌های معمولی است، لذا بررسی این‌گونه ساختمان‌ها به لحاظ تأمین آسایش و کاهش مصرف انرژی ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. هدف از این مقاله بررسی شرایط حرارتی در سه گروه از ساکنین آپارتمان‌های بلندمس

ممیزی و مدیریت انرژی

رئوس مطالبی که ارائه خواهد شد عبارت است از: تعریف ممیزی و مدیریت انرژی، لزوم ممیزی انرژی، انواع انرژی، مدیریت (ممیزی) انرژی بر اساس درک ارزش‌های انرژی، محاسبه کارایی انرژی، تطبیق استفاده از انرژی با تقاضا، به حداکثر رساندن بازده‌های سامانه، بهینه‌سازی نیاز ورودی انرژی، س

محاسبه و انتخاب سیستم های سردخانه با نرم افزار Refrig Box

برای طراحی سردخانه­هایی که بتوانند مواد غذایی و میوه­جات را در درجات حرارت مورد نظر نگهداری نمایند و به منظور انتخاب دستگاهها و وسایل سیستم­های سردکننده قبل از هر چیز باید بار برودتی ساختمان سردخانه و مواد داخلی آن محاسبه گردد. برای این منظور می­توان از نرم­افزار REFRIG BOX LOAD از

بنر
بنر
بنر
بنر

راهنمای جامع صنعت تهویه و تأسیسات کشور

راهنمای جامع صنعت تهویه تأسیسات کشور