Hvacmag

رادین گستر سینا نماینده رسوب زدای انگلستان

حال و هوای این روزهای صنعت تهویه و تاسیسات کشور

یکی از بزرگترین فعالیت‌های اقتصادی و رویدادهای مهم در عرصه صنعت تاسیسات کشور را به تازگی پشت سر نهادیم؛ چهاردهمین دوره از نمایشگاه بین‌المللی تاسیسات و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی تهران به تاریخ 25 تا 28 مهر ماه.
بسیاری در این نمایشگاه حضور یافتند و سعی کردند توانمندی خود را به بهترین وجه ممکن به نمایش بگذارند.
در شماره گذشته با تعدادی از این فعالان آشنا شدیم و در این شماره مصاحبه با برخی دیگر از فعالان و شرکت‌های بنام صنعت تهویه و تاسیسات کشور را از نظر خواهید گذراند.

Tehran-Expo1

دستاوردهای بیش از نیم قرن تلاش در عرصه صنعت شیرآلات

Samin-Valveبیش از نیم قرن در یک صنعت پابرجا بودن و همواره محصول و خدمتی نو ارایه کردن، موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. بنابراین طرف گفتگوی بعدی ما «شرکت تولیدی شیرسازی سامین» است. شرکتی که از سال 1342 در این عرصه فعالیت می‌کند و در واقع یکی از کهن‌ترین تولیدکننده شیرآلات کشور است.
مریم یوسفی، مدیر فروش شرکت در این باره چنین می‌گوید: «سامین یک گروه بزرگ صنعتی است که با دارا بودن چند کارخانه به تولید انواع شیرآلات می‌پردازد. شیرآلات تولیدی ما موارد کاربرد مختلفی دارد، به‌طوری‌که در صنعت ساخت و ساز، صنعت آب و فاضلاب‌، صنعت کشاورزی و ... به کار گرفته می‌شود».
نوآوری موضوعی است که وی تاکید بسیاری بر آن داشت و آن را عامل موفقیت سامین در طی سالیان گذشته بر شمرد: «نوآوری و خلاقیت در تولیدات سامین بسیار زیاد است؛ به طور مثال بعد از این‌که نصب و استفاده از موتورخانه‌ کمرنگ شد، سریعاً به سراغ تولید تمام شیرآلات و اتصالات جایگزین موتورخانه یعنی پکیج رفتیم. واحد تحقیق و توسعه (R&D) در این زمینه بسیار موفق عمل می‌نماید و برنامه تولید شرکت ما تا چند سال آینده نیز مشخص است».
در این راستا در نمایشگاه تاسیسات امسال از شیر اطمینان فشاری رونمایی شد. یوسفی نمایشگاه را تخصصی و راضی‌کننده دانست و خاطرنشان کرد: برای اطلاع‌رسانی و دعوت از مخاطبین خود به نمایشگاه، تمهیدات ویژه‌ای به کار برده‌اند.
وی افزود: «حفظ کیفیت بالای محصول که همیشه سرلوحه اهداف این شرکت بوده، موجب گردیده تا شرکت سامین در ارزشیابی‌های کشوری به جایگاه واحد نمونه کیفی در سطح ملی واحد نمونه صنعتی کل کشوردست یابد و همچنین چندین پروانه و گواهینامه استاندارد دریافت نماید».
مدیر فروش سامین ادعا نمود که بسیاری از تولیدکنندگان پکیج و دیگ که خریدار محصولات سامین هستند، این محصولات را جایگزین شیرآلات وارداتی‌شان کرده‌اند.
saminمبتکر و تولیدکننده شیرآلات 90درجه کلکتورسوزنی و تنها تولیدکننده آنها در جهان با پنج طرح و سایز متفاوت، مبتکر سبک جدیدی در شیرآلات ربع گرد آب، مبتکر شیرهای چند منظوره برای استفاده با لوله‌های سبز یا چندلایه، قدیمی‌ترین تولیدکننده شیرآلات کشویی، از اولین تولیدکنندگان شیرآلات رادیاتور و تنها تولیدکننده سایز 3/4 اینچ در ایران و همچنین قدیمی‌ترین و تنها تولیدکننده شیرآلات ترموستاتیک در ایران (محصول مشترک ایران و ایتالیا)، برخی از دستاوردهای 5 دهه تلاش است که «شرکت تولیدی شیرسازی سامین» به آن می‌بالد.

پیشرو در اولین‌ها

Machine-Iranدر ادامه با شرکتی آشنا خواهیم شد که طی ده‌ها سال سابقه فعالیت خود، در زمینه‌های مختلفی وارد شده و در هر کدام حرفی برای گفتن دارد؛ «شرکت لوله و ماشین‌سازی ایران».
مدیر مهندس فروش شرکت اشاره کوتاهی به این مطلب دارد: «‌شركت لوله و ماشين‌سازی ايران به عنوان اولين واحد صنعتی ذوب و توليدكننده چدن در ايران در سال 1338 شمسی با هدف توليد لوله و اتصالات چدنی برای مصارف آبرسانی و ديگ‌های چدنی برای تأمين آب و هوای گرم موسسه‌ها و ساختمان‌ها، تأسيس گرديد. اولین محصول این شرکت لوله و اتصالات است، شیرآلات دومین محصول و سامانه‌های گرمایشی با برند ام آی تری (MI3) سومین محصول لوله و ماشین‌سازی ایران است. همچنین در رابطه با ریخته‌گری نیز فعالیت داریم».
علیرضا علی اکبری به لوله‌های چدنی تولیدی‌شان که در سامانه انتقال آب بین شهری کاربرد دارد و از قطر 150 تا 2000 میلی‌متر ارایه می‌گردد اشاره کرد و افزود: «در تولید لوله با قطر بیشتر از 700 میلی‌متر در خاورمیانه تولیدکننده انحصاری هستیم و به اکثر کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند قطر و عربستان صادرات داریم. همین‌طور عراق بازار خوبی برای این محصول ما است، به‌طوری‌که طی 6 ماه از سال گذشته، بیش از 20 میلیون دلار صادرات به این کشور داشته‌ایم. حتی کشور ترکیه که خود سازنده لوله است، خریدار محصول ما می‌باشد».
دلیل انحصاری بودن تولید این سایز از لوله چدنی را از علی اکبری جویا شدیم. وی این امر را مستلزم دارا بودن تکنولوژی بالا و تجربه فراوان دانست.
این مطلب که لوله و ماشین‌سازی ایران بعد از حدود 4 دهه فعالیت و در اواخر دهه 70 به این مهم دست یافته است، تاییدی بر گفته‌های وی است.
این تجربه موفق در تولید شیرآلات آبرسانی نیز تکرار شده است؛ چرا که این شرکت در حال حاضر شیرهایی را با قطر 2000 میلی‌متر در دست تولید دارد که در سدها استفاده می‌گردد. علی اکبری خاطر‌نشان کرد که به تولید شیرهای مربوط به تاسیسات ساختمان نیز مبادرت می‌نمایند.
از لوله و شیرآلات که بگذریم به مبحث سامانه‌های گرمایشی می‌رسیم. به گفته مدیر مهندس فروش لوله و ماشین‌سازی ایران، از سال 53 مبحث گرمایش نیز وارد چرخه تولید شرکت می‌گردد. در همین راستا در زمینه دیگ‌های چدنی شوفاژ اولین تولیدکننده در ایران است و از آن زمان به بعد به طور مداوم ظرفیت دیگ‌ها در حال افزایش است.
دیگ‌های هایپر استار آخرین نوع از دیگ‌های تولیدی این شرکت است که در نمایشگاه تاسیسات، به عنوان اولین دیگی که ظرفیت حرارتی یک میلیون و 200 هزار کیلوکالری را داراست در معرض دید قرار گرفته بود. این محصول به کشورهای مختلفی مانند لبنان، سوریه و کشورهای CIS (کشورهای مستقل مشترک‌المنافع) در حال صادر شدن است.
m-i-3حدود یک دهه پیش نیز لوله و ماشین‌سازی ایران به حیطه تولید پکیج وارد شده است، در ابتدا زمینی (ایستاده) و بعد دیواری. جالب است که بدانید پکیج ایستاده به دلیل داشتن یک مخزن آب گرم، هدر رفت انرژی بسیاری کمی دارد.
همان‌طور‌که گفته شد سامانه‌های گرمایشی با برند ام آی تری عرضه می‌شوند؛ چرا ام آی تری؟ محصولی کاملاً داخلی که نام آن در وحله اول ما را به یاد برندهای خارجی می‌اندازد. به گفته علی اکبری ریشه این نامگذاری که سال‌ها پیش رخ داده است، دقیقاً مشخص نیست!
از آن‌جایی که لوله و ماشین‌سازی ایران دارای کارخانه ریخته‌گری است، درصد بالایی از مواد اولیه محصولات توسط خود شرکت تامین می‌شود.
دلیل خلوتی نمایشگاه امسال را از نگاه علی اکبری ببینیم: «امسال موضوع بحران اقتصادی و پایین آمدن قیمت جهانی نفت و شرایط پساتحریم، سبب رکود صنعت ساختمان شده است و به این دلیل نمایشگاه بازدید سال‌های قبل را ندارد. چرا که حدود 1000 صنعت به صنعت ساختمان وابسته است و امیدواریم در آینده نزدیک صنعت ساختمان به شرایط مطلوب دست یابد».


حلقه‌های مفقوده صنعت برودت کشور

Saba-Boroodat1طی این گفتگو با یکی از رکن‌های صنعت برودت کشور بیشتر آشنا خواهیم شد؛ شرکت «صبا برودت پارس» که طراح و تولید‌کننده تجهیزات برودتی صنعتی و سامانه‌های انتقال حرارت در صنعت برودتی کشور می‌باشد. مسئول بخش تحقیق و توسعه، مهندس امیر ابوالی و کارشناس فروش، انسیه ثامنی پاسخگوی سوالات ما هستند.
ابوالی تاریخچه مختصری از صبا برودت پارس بیان کرد: این شرکت با تکیه بر دانش تئوری و تجربی موسسان آن در سال 1383 شروع به فعالیت نمود. هدف از پایه‌گذاری این شرکت پاسخ به نیازهای در حال رشد بخش ذخیره انرژی با عملکرد کیفی بالا در رابطه با طرح‌های حرارتی برودتی در ایران‌، کشورهای محدوده خلیج فارس‌،خاور‌میانه‌، شمال آفریقا و کشورهای  ClSمی‌باشد.
وی افزود: همان‌طور‌که می‌دانید صنعت سردخانه و سردسازی جزء صنایع استراتژیک به حساب می‌آید و ذخیره‌سازی مواد غذایی و دارویی در سردخانه‌های بزرگ منوط به این صنعت است. صبا برودت پارس تمام سیکل تبرید و تجهیزات این صنعت را طراحی و تولید می‌نماید. در واقع انواع مخازن، اواپراتور با تمام ظرفیت‌ها، انواع کندانسور مانند تبخیری، هوایی و شلنگ تیوپ، چیلر، مبدل‌های حرارتی و در کل هر محصولی که لازمه برودت و سرماسازی باشد را تولید می‌کنیم.
مسئول بخش تحقیق و توسعه اذعان نمود که عضو انجمن‌هایASHRAE ، IIR و  IIARمی‌باشند و استانداردهای این انجمن‌ها مبنای تولیدات شرکت است.
وی در پاسخ به این پرسش که از لحاظ فنی چه تفاوتی با شرکت های داخلی و خارجی دارند، گفت: در مبحث سردسازی با آمونیاک ما در جایگاه اول در کشور هستیم، چرا که کار با مایع آمونیاک یکسری ویژگی‌ها و استانداردهای خاص دارد که به انباشته علمی بسیاری نیاز دارد. به عنوان مثال آمونیاک در 33- درجه سانتی‌گراد به جوش می‌آید و بنابراین کار با آن ظرافت خاصی می‌طلبد. همچنین ما توان این را داریم که با استفاده از مایع آمونیاک دما را تا 50- درجه سانتی‌گراد پایین بیاوریم.
ابوالی در رابطه با مقایسه با محصولات خارجی نیز ابراز نمود که از لحاظ کیفیت طراحی تفاوتی نداریم اما شاید فقط از لحاظ کیفیت ساخت محصولات بهتری ارایه نمایند و آن هم به این دلیل است که بازار ایران کیفیت بالاتر محصول و به تبع آن قیمت بیشتر را پذیرا نیست.
در ادامه ثامنی به سهم شرکت در بازار برودت کشور اشاره کرد: صبا برودت پارس به عنوان پیشرو در ساخت تجهیزات برودتی صنعتی شناخته شده است و ارتباط با بیشتر پروژه‌های برودتی در کشور موفقیت این شرکت را در دوره نسبتاً کوتاه از زمان تاسیس نمایان می‌سازد. در حال حاضر نیز با دارا بودن نیروهای جوان و پویا و متخصص در این مسیر گام بر می‌داریم و همواره به دنبال بروزرسانی علم این صنعت هستیم.
کارشناس فروش صبا برودت پارس خاطرنشان کرد که در زمینه مخزن‌سازی و پوشش بازار آن، حرف اول را می‌زنند.
از ابوالی جویا شدیم که باز شدن درب‌های اقتصادی کشور در آینده چه اثری بر صنعت برودت کشور خواهد داشت. وی گفت: این موضوع به طور مستقیم بر روی علم تولید تاثیر ندارد، اما برداشته شدن تحریم‌ها سبب رقابتی‌تر شدن بازار و ارایه محصول با کیفیت بیشتر خواهد شد.
وی به مواد اولیه اشاره نمود و گفت: خوشبختانه قسمت اعظم مواد اولیه در داخل کشور وجود دارد و در واقع نقطه ضعف کشور، فن‌ها، شیرآلات و کمپرسور است که امیدوارم ما و تمامی همکاران صنعت برودت به این حلقه‌های مفقوده دست یابیم.
مسئول بخش تحقیق و توسعه صبا برودت پارس از محصولات جدید شرکت مانند دستگاه یخ ساز تیوبی نام برد و به
تلاش و تحقیقات برای بهینه کردن تجهیزات صنعت برودت اشاره کرد؛ مانند بالا بردن ضریب انتقال حرارت در ایرکولرهای تولیدی به وسیله متدهای روز دنیا.

facebook- صفحه اجتماعی فیس بوک تهویه و تاسیسات           instagram صفحه اینستاگرام تهویه و تاسیسات          linkdin صفحه linkdin تهویه و تاسیسات          Telegram صفحه تلگرام تهویه و تاسیسات

بنر
بنر
بنر

مقاله های برتر به صورت کامل

فن‌آوری‌های انرژی پیشرفته برای کاهش گازهای گلخانه‌ای - بخش اول

40 راه‌حل اصلی برای کاهش آلاینده‌های کربنی نیروگاه‌های تولید برق(این مقاله که شرح جامعی است از تمامی منابع انرژی موجود در سطح زمین و تاثیرات آن بر گازهای گلخانه‌ای، از این شماره آغاز می‌شود و طی شماره‌های بعد ادامه خواهد یافت) 1- شرحی از اقتصاد پیشرفته انرژی (AEE)اقتصاد پیشر

دقت‌سنجی دستگاه صفحه گرم حفاظت شده برای تعیین هدایت حرارتی مواد عایق

چكيدهاندازه‌گیری هدایت حرارتی بخش بسیار مهمی‌ از آنالیز مواد در صنایع می‌باشد. عایق حرارتی عبارتند از موادی که از نرخ انتقال حرارت بین سامانه‌‌های فیزیکی مختلف می‌کاهند و به عبارت ساده‌تر از اتلاف انرژی گرمایی یک سامانه‌ تا حد امکان جلوگیری می‌کنند. همواره گرما از سام

مفاهيم انرژي، انتروپي و اگزرژي و نقش‌هاي آنها در مهندسي گرما

ترموديناميك به‌صورت فراگيري به‌عنوان دانش انرژي نگريسته مي‌شود و مهندسي گرما مرتبط با به‌كار بردن بهترين استفاده از منابع انرژي در دسترس مي‌باشد. نام ترموديناميك برگرفته از كلمات يوناني ترم (حرارت) و ديناميك (نيرو) بوده كه توصيفي‌ترين تعريف از تلاش‌هاي نخستين جهت تبديل

تأثیر شرایط حرارتی موجود و مورد نیاز ساکنین ساختمان‌های مسکونی بلندمرتبه بر میزان مصرف انرژی

با توجه به این‌که شرایط حرارتی ساکنین در ساختمان‌های بلندمرتبه متفاوت از ساختمان‌های معمولی است، لذا بررسی این‌گونه ساختمان‌ها به لحاظ تأمین آسایش و کاهش مصرف انرژی ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. هدف از این مقاله بررسی شرایط حرارتی در سه گروه از ساکنین آپارتمان‌های بلندمس

راهنمای ساده طراحی مخازن هوا برای محافظت خطوط لوله تحت فشار از ضربه قوچ

چکیده:مخازن هوا ابزاری موثر برای کاهش فشارهای بیش از حد ضربه قوچ و فشارهای منفی ناشی از قطع ناگهانی پمپ  خطوط لوله‌کشی می‌باشند. فرایند تعیین ابعاد مخازن هوا به‌وسیله نمودارهای محاسباتی موجود بسیار ساده شده است و هر دو، حجم هوا و ابعاد کلی مخزن به‌وسیله این نمودارها مورد

مدیریت ریســک با محوريت بحث از پروژه‌هاي برون‌شهري تأسيسات

این مقاله، به كليات مديريت ريسك در پروژه‌هاي تأسيسات برون شهري، نظير خطوط انتقال آب، گاز و نفت و يا ايستگاه‌هاي تقويت فشار خطوط نفت، گاز و آب مي‌پردازد. بر اين اساس، كليه مراجعي كه در اين ارتباط بايد درگير شده و ريسك پروژه را بررسي و مديريت نمايند، در اين مقاله مشخص گرديده ا

سامانه جذبی دو اثره موازی در تهویه خودرو با استفاده از انرژی اتلافی از طریق اگزوز

مقاله حاضر امکان‌سنجی استفاده از چرخه جذبی دو اثره موازی جهت سامانه سرمایشی اتوبوس با موتور دیزل OM-355 را با ظرفیت سرمایشی مورد نیاز 55 کیلووات جهت خنک‌کردن فضای کابین مورد بررسی قرار داده است. چرخه جذبی دو اثره موازی در توان‌های پایین‌تری نسبت به تک اثره می‌تواند سرما لاز

بنر
بنر
بنر
بنر

راهنمای جامع صنعت تهویه و تأسیسات کشور

راهنمای جامع صنعت تهویه تأسیسات کشور