Hvacmag

رادین گستر سینا نماینده رسوب زدای انگلستان

آشنایی با آخرین دستاوردهای صنعت HVAC

آشنایی با آخرین دستاوردهای صنعت  HVAC

اولين کنفرانس ملی معماری و انرژی با رويکرد سامانه‌های نوين تاسيسات در ساختمان، در کاشان برگزار گردید. اين کنفرانس را بسياری از چهره‌های نام آشنای صنعت ساختمان همراهی می‌کردند.
طی روزهای 7 و 8 ارديبهشت، دانشگاه آزاد کاشان، ميزبان مهمانانی از کاشان و شهرهای اطراف به مانند تهران بود تا به گفته رياست کنفرانس، دکتر مهدی اخباری، اين رويداد بتواند سرآغاز پيوندی پر بار بين دانشگاه و صنعت باشد. بدين‌ترتيب شرکت‌های فعال در زمينه ساختمان و انرژی به دانش روز دست يابند و در جهت توليدات هر چه بهتر از آن استفاده نمايند. هر چند که با حضور خود و حمايت از کنفرانس، دانشگاه و دانشجويان، به گسترش علم و فناوری در سطح کشور کمک قابل تحسينی کرده‌اند.
حضور تعدادی چشمگير از شرکت‌های فعال در زمينه‌های مختلف صنعت ساختمان در اولين دوره اين کنفرانس و همچنين در نمايشگاه جانبی، مهر تاييدی بر اين ادعا بود.
در ادامه دکتر احمد فخار، دبير کلی کنفرانس تشريحی از فعاليت‌های کنفرانس ارايه داد. به گفته وی 161 مقاله در اين کنفرانس پذيرفته شد. بدین‌ترتیب طی این دو روز 21 مقاله در پنل‌های تخصصی و 15 مقاله به صورت پوستر ارايه گردیدند.
در ادامه، حاضران به صحبت‌های دکتر وحيد وکيل الرعايا، به عنوان اولین سخنران کلیدی این کنفرانس گوش سپردند.
وی دارای دکترای مهندسی مکانیک از دانشگاه تکنولوژی سیدنی استرالیا (UTS) می‌باشد و در حال حاضر در این دانشگاه به تدریس می‌پردازد؛ 15 سال سابقه فعالیت در زمینه طراحی سامانه‌های تهویه مطبوع را داراست و در حال حاضر مدیر طراحی شرکتGreen HVAC Solution pty Ltd  است؛ مولف عناوین بسیاری کتاب و مقاله بین‌المللی می‌باشد و دارای چند اختراع بین‌المللی اختراعات در زمینه سامانه‌های HVAC است. همچنین در سال های اخیر چندین و چند جایزه علمی ارزنده را از آنِ خود نموده است. در ایران نیز در سمت مدیر مسئول «ماهنامه فنی و مهندسی تهویه و تأسیسات» قرار دارد.
وکيل الرعايا به معرفي چند روش کاربردي براي ارتقاي راندمان سامانه‌هاي تهويه مطبوع و همچنين فن‌آوري‌هاي نوين در اين زمينه مبادرت نمود و صحبت‌های خود را با جمله‌ای از انیشتن آغاز کرد: «زمانی که یادگیری را کنار بگذاریم، آغاز به مردن نموده‌ایم.«
وی به تحقیقات وسیعی که در دانشگاه تکنولوژی سیدنی استرالیا بر روی سامانه‌های تهویه مطبوع صورت می‌گیرد اشاره کرد و گفت: «در این دانشگاه‌ درباره سامانه‌های تهویه مطبوع تحقیقاتی را انجام می‌دهیم که منجر به کاهش مصرف انرژی می‌شود و بعد نتایج تحقیقات را منتشر می‌کنیم. در واقع تلاش ما بر این است که این نتایج و اطلاعات به مرحله ساخت برسند؛ یعنی R&D به مفهوم کامل آن».

آشنایی با آخرین دستاوردهای صنعت  HVAC
این محقق و مخترع سامانه‌های تهویه مطبوع، سعی نمود به دور از روش‌ها و معادلات مختلف ریاضی و فیزیک و ترمودینامیک، بحث را به صورت عملی و کاربردی به پیش برد. در همین راستا به مبحث HVAC Green اشاره کرد و دو دلیل را برای اهمیت داشتن این موضوع بر شمرد؛ وی گفت: «یک دلیل انرژی و میزان مصرف آن است؛ امروزه در دنیا متوسط مصرف انرژی سامانه‌های تهویه مطبوع در جهان در ساختمان‌‌های مسکونی و اداری و تجاری 31 درصد می‌باشد که بسیار قابل ملاحظه است و در ایران این مقدار باید بین 25 تا 35 درصد باشد.
دلیل دوم که مهم‌تر است، میزان بالای گازهای مخرب گلخانه‌ای (دی اکسید کربن و غیره) است؛ این میزان در استرالیا 34 درصد گزارش شده است. اگر این روند ادامه یابد و ما جلوی استفاده از سوخت‌های فسیلی را نگیریم در سال 2060 مقدار این گازها به 60 درصد افزایش خواهد یافت. این در حالی است که هم اکنون نیز مشکل لایه ازن را داریم».
وی ادامه داد: «اگر بتوانیم مصرف برق را یک کیلووات ساعت بکاهیم، می‌توانیم حدود یک کیلوگرم از گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهیم. پس با یک حساب سرانگشتی، اگر بتوانیم 30 درصد مصرف انرژی را کاهش دهیم 30 درصد از گازهای گلخانه‌ای را کم کرده‌ایم«.
وکیل الرعایا افزود: «طی یک تحقیق دیگر در استرالیا به اثبات رسیده است که اگر در زمینه کاهش مصرف انرژی در سامانه‌های تهویه مطبوع و کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی قدم برداریم، خواهیم توانست 4 میلیون تن از تولید گازهای گلخانه‌ای بکاهیم که معادل 350 میلیون دلار صرفه جویی است«.
وی برای تشریح بیشتر گازهای گلخانه‌ای که همان‌طور‌که مشخص شد با میزان مصرف انرژی ارتباط مستقیم دارند، مثال‌هایی بیان نمود: «مساحت کشور استرالیا (7 میلیون و 692 هزار کیلومتر مربع) 4 و نیم برابر ایران است، با جمعیتی حدود یک سوم ایران (25 میلیون نفر) و در کل حدود 53 میلیون سامانه تهویه و تبرید در ظرفیت‌های مختلف در محدوده کشور استرالیا نصب است که 22 درصد مصرف کل برق را به خود اختصاص می‌دهند و‌ 10 درصد از گازهای گلخانه‌ای استرالیا به طور مستقیم از این سامانه‌ها پدید می‌آید«.
مدیر مسئول ماهنامه تهویه و تأسیسات، در ادامه به روش‌های مختلف ذخیره و صرفه‌جویی انرژی در سامانه‌های HVAC پرداخت و اذعان نمود: «تمرکز من بر سامانه‌ تبرید تراکمی یعنی سامانه کمپرسوری است، از این جهت که بیشترین مصرف برق را دارد و همچنین بیشترین مورد استفاده را دارا می‌باشد؛ مانند کولر گازی.«
وی خاطرنشان کرد که فن کندانسور و فن اواپراتور در کل کمتر از 10 درصد از انرژی را مصرف می‌نمایند اما کمپرسور بالغ بر 90 درصد از این مصرف را به خود اختصاص می‌دهد.
از نظر این پژوهشگر سامانه‌های تهویه مطبوع، بهترین روش برای بالا بردن راندمان سامانه های تبرید تراکمی این است که دمای کندانسور و دمای مبرد خروجی کندانسور هر دو با هم کاهش یابد. بدین‌ترتیب لوله هایی از جنس مس با ضریب انتقال حرارتی بسیار بالا در پشت کویل کندانسور تعبیه می‌گردد و به جای اینکه آب روی کویل دستگاه پاشش داده شود، آب در داخل این لوله‌های مسی حرکت می‌کند و با طی فرآیندی، قبل از اینکه وارد کندانسور شود، خنک می‌گردد.
وی در ادامه به معرفی فن‌آوری دیگری پرداخت: «چیلر جذبی خورشیدی که انرژی خود را به طور کامل از خورشید تامین می‌کند، محصول دیگر دانشگاه تکنولوژی سیدنی است. این چیلر آبی و با توان 6 کیلووات است و به مشعل و گاز و بویلر و منبع ذخیره آب گرم نیازی ندارد؛ چرا که آب80 تا 100 درجه را که برای ژنراتور آن نیاز است، از کلکتور خورشیدی می‌گیریم«.

آشنایی با آخرین دستاوردهای صنعت  HVAC
اما دکتر وکیل الرعایا به این موارد بسنده نکرد و از محصولی غیر استاندارد نام برد که در بازار ایران رایج است و مورد استفاده وسیع قرار می‌گیرد؛ «کولر گازی خورشیدی» با این شعار که می‌تواند منجر به کاهش 30 تا 40 درصدی مصرف انرژی شود اما در عمل این توانایی را ندارد؛ چرا که در آن بعد از کمپرسور کلکتور خورشیدی نصب شده است و این امر سبب افزایش دمای مبرد می‌گردد.
وی به مکاتبه‌هایی که در این رابطه با سازمان‌های سابا (سازمان بهره‌وری انرژی ایران) و سانا (سازمان انرژی‌های نو ایران) انجام داده است اشاره کرد و اظهار نمود که هنوز نتیجه‌ای برای اعلام ممنوعیت استفاده از این سامانه در کشور به دست نیامده است.
با توجه به اینکه دکتر وکیل الرعایا مطالعات زیادی بر روی مبحث انرژی خورشیدی که یکی از مهم‌ترین انرژی‌های پاک می‌باشد به انجام رسانده است، سخنان خود را با این مبحث به پایان برد: «میزان دریافت انرژی خورشیدی در ایران 18 مگا ژول بر متر مربع می‌باشد که از میزان متوسط جهانی بالاتر است و ایران را جزء 10 کشور برتر در این زمینه قرار می‌دهد (استرالیا حائز رتبه اول است). این مقدار دریافت عملا می‌شود 35 کیلووات انرژی بر متر مربع؛ با این تفاسیر در طی یک روز- اگر در یک درصد مساحت ایران کلکتور قرار دهیم و اگر راندمان آن ها را 15 درصد در نظر بگیریم- 5/86 هزار مگاوات برق در یک روز از منبع خورشید به دست می‌آید.
وی یادآور شد طبق گزارش سازمان‌های دولتی، در سال 91 نیاز به تولید حدود 68 هزار مگاوات برق در سطح کشور بوده است و این یعنی انرژی توليد شده توسط خورشيد در يک روز، قادر به تامين بيش از يک سال از انرژي مورد نياز کشور ايران است!!!

برگزاری 5 کارگاه تخصصي و 2 نمايشگاه تخصصي از ديگر برنامه‌های اين کنفرانس بود.
«ماهنامه تهويه و تاسيسات» که حامی رسانه‌ای اين رويداد و تنها نشريه حاضر در نمايشگاه جانی کنفرانس بود، حضور پررنگی در آن داشت.

facebook- صفحه اجتماعی فیس بوک تهویه و تاسیسات           instagram صفحه اینستاگرام تهویه و تاسیسات          linkdin صفحه linkdin تهویه و تاسیسات          Telegram صفحه تلگرام تهویه و تاسیسات

بنر
بنر
بنر

مقاله های برتر به صورت کامل

تأثیر شرایط حرارتی موجود و مورد نیاز ساکنین ساختمان‌های مسکونی بلندمرتبه بر میزان مصرف انرژی

با توجه به این‌که شرایط حرارتی ساکنین در ساختمان‌های بلندمرتبه متفاوت از ساختمان‌های معمولی است، لذا بررسی این‌گونه ساختمان‌ها به لحاظ تأمین آسایش و کاهش مصرف انرژی ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. هدف از این مقاله بررسی شرایط حرارتی در سه گروه از ساکنین آپارتمان‌های بلندمس

مفاهيم انرژي، انتروپي و اگزرژي و نقش آنها در مهندسي گرما

نمودار شکل 4 تفاوت بین جریان اگزرژی و انرژی و بدان‌وسیله کارایی را به نمایش گذاشته است. برای سامانه‌های تبدیل 4، یک کوره سوخت، گرمکن الکتریکی، یک پمپ حرارتی الکتریکی و یک نیروگاه مختلط توان و گرما موجود است. در بالا می‌بینیم که تبدیل سوخت به گرما یک کوره سوخت معمول انجام می‌

مدیریت ریســک با محوريت بحث از پروژه‌هاي برون‌شهري تأسيسات

این مقاله، به كليات مديريت ريسك در پروژه‌هاي تأسيسات برون شهري، نظير خطوط انتقال آب، گاز و نفت و يا ايستگاه‌هاي تقويت فشار خطوط نفت، گاز و آب مي‌پردازد. بر اين اساس، كليه مراجعي كه در اين ارتباط بايد درگير شده و ريسك پروژه را بررسي و مديريت نمايند، در اين مقاله مشخص گرديده ا

سامانه جذبی دو اثره موازی در تهویه خودرو با استفاده از انرژی اتلافی از طریق اگزوز

مقاله حاضر امکان‌سنجی استفاده از چرخه جذبی دو اثره موازی جهت سامانه سرمایشی اتوبوس با موتور دیزل OM-355 را با ظرفیت سرمایشی مورد نیاز 55 کیلووات جهت خنک‌کردن فضای کابین مورد بررسی قرار داده است. چرخه جذبی دو اثره موازی در توان‌های پایین‌تری نسبت به تک اثره می‌تواند سرما لاز

آشنایی با شیرهای صنعتی

مقدمه:انواع مختلفی از شیرها در صنعت HVAC موجود می‌باشند. هر شیر دارای مشخصه ویژه‌ای است که کاربرد آن را به منظور استفاده برای قطع و وصل، کنترل جریان، متعادل کردن، عبور جریان یکطرفه و غیره ممکن می‌سازد. از شیرها برای کاربردهای گوناگونی استفاده می‌شود. در ادامه توضیح مختصری از

رویکرد سامانه‌ای به عملکرد ساختمان بهینه‌سازی‌شده انرژی

این مقاله به بررسی یافته‌های پژوهش انجام شده در دانشگاه مرسد، بمنظور توسعه یک رویکرد سامانه‌ای قدرتمند جهت پایش و بهینه‌سازی مستمر عملکرد انرژی ساختمان می‌پردازد. تحلیل میدانی مشتمل بر سه پروژه می‌باشد؛ پایش دقیق، تحلیل نمونه مبنای عملکرد انرژی سامانه و اجرای راهبردهای

ارزیابی انرژی در استراتژیهای کنترل کننده بهینه برای سیستم های چیلر با VWV مرکزی

  ارزیابی انرژی در استراتژیهای کنترل کننده بهینه برای سیستم های چیلر با VWV مرکزی چکیده در بیشتر دوره های عملکردی و تحت شرایط مختلف، بار واقعی گرمادهی و توان تهویه و خنک کنندگی (HVAC) سیستم ها از میزان طراحی شده اصلی کمتر است. به منظور صرفه جویی در انرژی و بهینه سازی کنترل های

بنر
بنر
بنر
بنر

راهنمای جامع صنعت تهویه و تأسیسات کشور

راهنمای جامع صنعت تهویه تأسیسات کشور