Hvacmag

رادین گستر سینا نماینده رسوب زدای انگلستان

عایق معدنی پشم شیشه آریانا پارس

مصاحبه با مدیر عامل و مدیر برنامه ریزی دابو صنعت - تمهیدات فنی

دابو صنعت ترسیم‌گر افقی روشن در صنعت تاسیسات

اگر در جاده آمل- محمودآباد حرکت کنیم، در 5 كيلومتري محمود آباد، به شهرک صنعتی تشبندان خواهیم رسید. یکی از شرکت‌هایی که در این شهرک قرار گرفته است، شرکت دانش بنیان ‌‌«مخزن فولاد رافع» با نام تجاری «دابو صنعت» است.
دابو صنعت در سال 1373 با هدف طراحی، ساخت و تولید انواع سامانه‌های گرمایشی فعالیت خود را آغاز نمود و در سال 1376 شرکت را به ثبت رساند. این شرکت در زمینه تولید انواع دیگ (بخار، آب داغ، آب گرم و روغن داغ)، مبدل‌های حرارتی، انواع فیلتر مایعات، دی اریتور، مخازن تحت فشار، انواع سامانه‌های کاهنده مصرف انرژی، پکیج‌های چند منظوره موتورخانه‌ای، هواساز گرمایشی و مشعل‌های صنعتی فعالیت می‌کند.
طی گفتگوی ماهنامه تهویه و تاسیسات با مدیر عامل شرکت دابو صنعت، وی اظهار داشت: در میان استان‌های شمالی کشور، شرکت دابو صنعت جزء اولین شرکت‌هایی است که موفق به اخذ پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری از موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران شده است. برخی از محصولات این شرکت به کشورهای آذربایجان، امارات، قزاقستان، عراق، ازبکستان، ارمنستان، ترکیه و ... به صورت مستمر صادر می‌شود.

مدیر عامل دابو صنعت«علی اصغر رحمانی» در ادامه گفتگو بیان کرد: این شرکت ضمن اخذ پروانه کاربرد علامت استاندارد ملی ایران، کلیه موارد مطرح شده الزام آور در سایر استانداردهای بین‌المللی مانند B.S.، ASME، NFPA و EN را نیز در طراحی و تولید محصولات خود لحاظ می‌کند. در ضمن شرکت دارای واحد کنترل کیفیت مجهزی می‌باشد و آزمایش‌های شیمیایی، مکانیکی، رادیوگرافی، ذرات مغناطیسی و مایعات نافذ برکلیه محصولات صورت می‌پذیرد. همچنین دابو صنعت از معدود شرکت‌هایی در سطح کشور می‌باشد که دارای بازرس مقیم از شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران است.  
وی در زمینه محصولات جدید شرکت گفت: نگاه ما در مجموعه دابوصنعت، با در نظر گرفتن بحث افزایش کیفیت محصولات، بر افزایش بازده دستگاه ها و در نتیجه کاهش مصرف سوخت متمرکز شده است. در همین راستا واحد تحقیق و توسعه دابوصنعت اقدام به طراحی و ساخت محصولات جدیدی نموده است که مهمترین این محصولات عبارتند از:
- دیگ آب داغ چگالشی: این دیگ‌ها با بهره‌گیری از آخرین تکنیک‌های طراحی و با لحاظ نمودن کلیه موارد مرتبط با احتراق، چگالش و کنترل بهینه سیستم گرمایشی ساخته شده‌اند.
- پکیج موتورخانه‌ای چندمنظوره: این پکیج دارای قابلیت تامین همزمان آب گرم بهداشتی و آب گرم گرمایشی می‌باشد و به طور همزمان امکان نصب مبدل گرمایشی آب استخر و جکوزی و حتی تولید بخار سونا در داخل آن وجود دارد.
- منبع کوئلی اسپیرال: مزایای متعدد منابع کوئلی اسپیرال در قیاس با منابع کوئلی مسی (انتقال حرارت یکنواخت و گسترده، امکان رسوب پذیری بسیار پایین، ظرفیت آب‌دهی بالا و ...) باعث جایگزینی کامل منابع قدیمی با آن‌ها شده است.
وی در ادامه افزود: در کنار این محصولات جدید، ما همچنین بر ارائه برخی از محصولات استاندارد خود از جمله دیگ‌های بخار، دیگ‌های فایرباکس، دیگ‌های روغن داغ، مبدل‌های حرارتی، مخازن تحت فشار، هواسازهای گرمایشی و تجهیزات مربوط به عملیات آب نیز تمرکز کرده‌ایم.
از این مدیر فعال درباره شرایط صنعت جویا شدیم؛ وی گفت: در سال 1392 به دلیل رکود اقتصادی رونق بسیاری از کارخانه‌ها کمتر شد اما شرکت دابو صنعت به هدف اصلی خود ادامه داد و سهم خود را از بازار گرفت و در همان سال با به کارگیری نیروهایی پر تلاش و نخبه توانست 7 محصول جدید را به ثبت برساند.
رحمانی در مورد مشکلات این صنعت گفت: می توان به عدم سرمایه‌گذاری کافی برای رشد و توسعه صنعت اشاره داشت؛ چرا که شرکت دابو صنعت حدود 3 سال برای خرید سامانه‌های برش 5 محوره با کشور ترکیه مراوداتی داشت اما دولت در این زمینه تعامل خوبی با ما برقرار نکرد. تاکید می‌کنم این شرکت توانایی کارآفرینی بیشتری را دارد اما با مشکلاتی که بر سر خریداری دستگاه‌ها داریم نمی‌توانیم هیچ اقدامی انجام دهیم.
مدیر عامل شرکت دابو صنعت در مورد برنامه‌های آتی شرکت گفت: در زمینه قراردادهای خارجی با شرکت‌ اتریشی مذاکراتی صورت گرفته و توانسته‌ایم کوره‌هایی را که قبلا از کشور اتریش تهیه می‌کردیم با پشتکار و فعالیت های مستمر نیروهای شرکت، تولید نماییم.‌ با توجه به این موفقیت‌ها شرکت‌هایی از اتریش و انگلیس به ما پیشنهاد قرارداد مشترک داده تا تحت لایسنس این شرکت‌ها محصولات خود را به کشورهای عربی صادر کرده و تمامی کشورهای حوزه CIS را نیز تحت پوشش قرار دهیم. در نظر داریم برای ارتقای سطح تکنولوژی محصولات خود با کشورهای آلمان، اتریش و انگلیس ارتباط بیشتری داشته باشیم.
در پایان مدیر عامل شرکت دابو صنعت خاطرنشان کرد: برای ساماندهی اوضاع اقتصادی کشور مخصوصا در زمینه صنعتی باید اکثر خصوصی‌سازی توسط دولت انجام شود تا  بتوان صنعت کشور را سرپا نگه داشت.

 در بازدیدی که از کارخانه دابو صنعت داشتیم با نیروهای جوان و فعالی آشنا شدیم؛ مانند «ستاره صادقی»، مدیر برنامه‌ریزی شرکت. برای تکمیل گزارش نشست و گفتگویی با وی داشتیم.

 

مدیر برنامه ریزی شرکت دابو صنعت

 

لطفا بفرمایید دیگ‌های تولیدی شما از چه نوعی است؟
به‌طور‌کلی می‌توان محصولات شرکت را به 5 دسته اصلی تقسیم نمود: 1. دیگ‌های بخار، 2. دیگ‌های آب گرم و آب داغ، 3. دیگ‌های روغن داغ، 4. مبدل‌های حرارتی و 5. مخازن تحت فشار. کلیه ورق‌های بکار برده شده در مصولات از جنس 17mn4 و A516 می‌باشد. لوله‌های استفاده شده نیز از جنس St35.8 می‌باشد که جهت مصارف بهداشتی و یا به درخواست مشتری امکان استفاده از لوله‌های استینلس استیل نیز وجود دارد. جهت عایقکاری محصولات، فایبر سرامیک با دانسیته kg/m3 128 مورد استفاده قرار می‌گیرد و روکشی از جنس استینلس استتیل بر روی آن قرار داده می‌شود.

 بالاترین دمای تولیدی و فشار در دیگ‌ها و ضریب اطمینان به کار برده شده در آنها چه میزان است؟
می‌توان این‌طور گفت که فشار طراحی 1/1 برابر فشار کاری و فشار تست 1/5 برابر فشار کاری می‌باشد که کلیه موارد لازم در طراحی نقشه‌ها لحاظ گشته و برای اطمینان نیز تست هیدرو استاتیک بر روی محصولات انجام می‌شود.

 خانم صادقی، لطفا بفرمایید راندمان دیگ‌ها در چه محدوده‌ای است؟
راندمان محصولات نوعاً بالای 86 درصد است. همچنین برای بهبود شرایط کاری و افزایش راندمان، این شرکت اقدام به طراحی و ساخت محصولاتی همچون اکونومایزر، رکوپراتور و توربولاتور نموده که تاثیر بسزایی در افزایش عمر و کاهش مصرف دیگ‌ها داشته است.

 موارد کاربردی دیگ‌های شرکت چیست و تا چه میزان می‌تواند احتیاجات صنعت کشور را برآورده سازد؟
صنعت ما یکی از صنایع مادر می‌باشد که محصولات آن در جای جای چرخه تولید صنایع دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. از صنعت تاسیسات و تامین آب گرم بهداشتی و گرمایشی انواع ساختمان‌ها که بگذریم، از محصولات تولیدی ما در صنایع بالادستی همچون نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، صنایع چوب و کاغذ و بسیاری صنایع دیکر استفاده می‌شود.

 همان‌طور‌که همه می‌دانیم یک از مشکلات اساسی در دیگ ها مساله خوردگی است. شما چه تمهیدات مهندسی در طراحی دیگ‌ها دیده‌اید و چه توصیه‌ای برای مصرف‌کنندگان در این رابطه دارید؟
برای کاهش خوردگی معمولا از مکانیزم حفاظت کاتدی استفاده می‌کنیم. در این روش، رسوبات به جای اینکه به دیگ آسیب برسانند و باعث خوردگی آن شوند، با آلیاژهای فلزی خاص ترکیب شده و به صورت ذرات معلقی درمیآیند که به راحتی قابل تخلیه هستند. از دیگر مزایای این مکانیزم، امکان تعویض قسمت آلیاژی آن است که به سهولت انجام می‌شود.
توصیه‌ای که برای مصرف‌کنندگان دارم این است که دیگ‌های آب گرم باید مجهز به سیستم‌های سختی‌گیر باشد و در دیگ‌های بخار از سیستم‌های دی اریتور استفاده گردد. فیلتر شنی نیز گزینه مناسبی است.

 برنامه‌هایی برای آینده دابو صنعت طرح شده است؟
استراتژی تدوین شده در افق چهار ساله دابو صنعت، رویکرد بهینه‌سازی مصرف انرژی و بالابردن راندمان محصولات تولیدی است که جهت نیل به این هدف، شرکت اقدام به تولید محصولات جدید نموده است. از جمله این محصولات جدید می‌توان به دیگ‌های چگالشی، دیگ‌های فایرباکس، پکیج‌های موتورخانه‌ای چندمنظوره، اکونومایزرها، رکوپراتورها و چندین و چند محصول دیگر اشاره نمود.

 

از حضور گرم شما سپاسگزارم

facebook- صفحه اجتماعی فیس بوک تهویه و تاسیسات           instagram صفحه اینستاگرام تهویه و تاسیسات          linkdin صفحه linkdin تهویه و تاسیسات          Telegram صفحه تلگرام تهویه و تاسیسات

بنر
بنر
بنر

مقاله های برتر به صورت کامل

آشنایی با شیرهای صنعتی

مقدمه:انواع مختلفی از شیرها در صنعت HVAC موجود می‌باشند. هر شیر دارای مشخصه ویژه‌ای است که کاربرد آن را به منظور استفاده برای قطع و وصل، کنترل جریان، متعادل کردن، عبور جریان یکطرفه و غیره ممکن می‌سازد. از شیرها برای کاربردهای گوناگونی استفاده می‌شود. در ادامه توضیح مختصری از

انرژی، جامعه و اخلاق

روند کنونی اتمام منابع و نابودی زیست‌محیطی به کمبود و فقدان قواعد اخلاقی جامعه بر‌می‌گردد و در شرایط کنونی، توجه مناسبی به ابزارهای قابل‌دسترسی نظیر اگزرژی، بوم‌شناسی و دموکراسی نمی‌شود و این موضوع ما را از واقعیت و از امکانات موجود در جلوگیری از یک فاجعه ناگهانی دور می

دقت‌سنجی دستگاه صفحه گرم حفاظت شده برای تعیین هدایت حرارتی مواد عایق

چكيدهاندازه‌گیری هدایت حرارتی بخش بسیار مهمی‌ از آنالیز مواد در صنایع می‌باشد. عایق حرارتی عبارتند از موادی که از نرخ انتقال حرارت بین سامانه‌‌های فیزیکی مختلف می‌کاهند و به عبارت ساده‌تر از اتلاف انرژی گرمایی یک سامانه‌ تا حد امکان جلوگیری می‌کنند. همواره گرما از سام

سامانه جذبی دو اثره موازی در تهویه خودرو با استفاده از انرژی اتلافی از طریق اگزوز

مقاله حاضر امکان‌سنجی استفاده از چرخه جذبی دو اثره موازی جهت سامانه سرمایشی اتوبوس با موتور دیزل OM-355 را با ظرفیت سرمایشی مورد نیاز 55 کیلووات جهت خنک‌کردن فضای کابین مورد بررسی قرار داده است. چرخه جذبی دو اثره موازی در توان‌های پایین‌تری نسبت به تک اثره می‌تواند سرما لاز

نگرشي بر سيستم توليد همزمان برق، حرارت و سرما CHP) و (CCHPو استفاده آن در نيروگاه‌های با مقياس كوچك

چكيدهيکی از راه‌حل‌هاي مصرف بهینه و كاهش تلفات برق نزديک نمودن نقاط تولید برق به مصرف به منظور تامین برق پايدارتر مشتركین، كاهش خاموشی و تلفات، افزايش راندمان و بهره‌وري بالاتر اقتصادي و حفاظت از محیط‌زيست می‌باشد .به همین دلیل از نیروگاه‌هاي كوچک كه به مولدهاي پراكنده م

استفاده از ابزار مدل سازی ترکیبی گرما، هوا و رطوبت در شبیه سازی توسط نرم افزار MATLAB

  چکیده این مقاله نظری کلی به پیشرفتهای و نتایج به دست آمده اخیر در ارتباط با گرما، هوا و رطوبت ( (HAM در شبیه سازی در نرم­افزار MATLAB که توسط ابزاری به نام HAMLAB ایجاد می­شود، دارد. پیشرفتهای اخیر شامل یکپارچگی ساختمان با سیستم های ساخت و ساز و کنترل کننده ها، انتقال کلی هوا، گرما

جلوگيري از ضربه قوچ در خطوط لوله در حالت اضطراري قطع جريان به‌خاطر شيرهاي سريع عمل‌كننده

اين مقاله روشي را براي جلوگيري از ضربه قوچ به‌وجود آمده توسط شيركنترل در فرايند بسته شدن ارائه مي‌كند. براي اين منظور، شير به يك سامانه ترمز كه بر روي محور چرخش دريچه شير عمل مي‌كند، مجهز مي‌شود. سيلندر ترمز ديسك هيدروليكي عمل‌كننده ترمز به خطوط لوله در پايين دست متصل شده

بنر
بنر
بنر
بنر

راهنمای جامع صنعت تهویه و تأسیسات کشور

راهنمای جامع صنعت تهویه تأسیسات کشور