آیا پشت‌بام خورشیدی تسلا، نسل آتی منابع انرژی‌ تجدیدپذیر خانگی می‌باشد؟

0
492
انرژی خورشیدی تسلا

در شرایط کنونی انرژی‌های‌ تجدیدپذیر خورشیدی به‌ویژه سامانه‌های خورشیدی خانگی، در انتهای نوآوری عملی خود قرار دارند و در مقاله مذکور آخرین پژوهش‌ها و داده‌های روز به اطلاع شما رسانده می‌شود. از داده‌های مذکور برای تصمیم‌گیری‌های آگاهانه‌ای در راستای گزینش سامانه‌های منطبق با شرایط خانگی و خانوادگی خود استفاده نمایید. همچنین از داده‌های مذکور برای گزینش بهترین روش بهره‌برداری از سامانه‌های PV برای دست‌یابی به صرف‌جویی خانگی حداکثری استفاده نمایید.

همواره نوآوری‌ها، به‌ویژه در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر، با سیلی از تفاسیر گوناگونی در زمینه ارزش واقعی نوآوری‌ها در قیاس با ادعای مبتکران آن‌ها همراه بوده است.

پارامترهای ضروری سامانه‌های انرژی خورشیدی

  • هزینه-کارآیی
  • کاربردپذیری (آیا کارآیی سامانه مذکور منطبق با ادعاها می‌باشد؟ به‌ویژه در فضای ویژه نیوزیلند)
  • قابلیت ‌اجرایی (در هر دو زمینه نصب و نگهداری)
  • دیرپایی (بازگشت فوری هزینه‌های اولیه و همچنین استمرار سودمندی در فضایی تغییر‌پذیر)

پس از آنکه الون ماسک[۲] فناوری سفال‌های پشت‌بامی خورشیدی تسلا[۳] را معرفی نمود، هیاهوی جهانی بزرگی ایجاد گردید (شرکت‌های اندکی قادر به رقابت با فوق‌کارخانه تسلا[۴] در نوادا و محصولاتی نظیر خودروی برقی مدل S P85D [5] و ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی[۶] می‌باشند/ آیا بازارگرمی‌های مطبوعاتی در رقابت‌ناپذیری تسلا موثر است؟).

بنابراین پس از معرفی فناوری خورشیدی تسلا، برای دست‌یابی به اطلاعات دقیق‌تر، سوال ذیل مطرح گردید: آیا فناوری تسلا را به زودی بر روی پشت‌بام‌های منازل نیوزیلند مشاهده خواهیم نمود؟

در گفتگوی ما با “مارکوس لمبرت[۷] مدیر فروش شرکت LG استرالیا[۸] وی اظهار نمود که اگر چه بسیاری از مردم هنوز نیز در مورد کارآیی سفال‌های پشت‌بامی تسلا تردید دارند ولی ادغام سفال‌های پشت‌بامی تسلا با مدل جدیدتر باتری‌های خانگی پاوروال تسلا[۹] فوق‌العاده می‌باشد.

پیرو مطالعه پژوهشی ما در کشور استرالیا، کریس ویلیامز[۱۰] مدیر شرکت نچرال سولار سیدنی[۱۱] اظهار داشت که ادغام پشت‌بام خورشیدی با پاوروال ۲ [۱۲]، بیش از پیش مردم استرالیا را از وابستگی به شبکه‌های برق سرتاسری بی‌نیاز می‌کند. با وجود امکان ذخیره انرژی کافی از طریق پشت‌بام بزرگ خورشیدی و واحدهای چندتایی پاوروال ۲، هر پشت‌بام خورشیدی که جایگزین کاملی از پنل‌های PV  قدیمی باشد نیز امکان قرارگیری هر ساعته پنل‌های خورشیدی در برابر تابش آفتاب را میسر می‌سازد.

از سوی دیگر افرادی نظیر اریک وسوف[۱۳]، سردبیر ارشد شرکت رسانه‌ای گرین‌تک مدیا[۱۴] دارای دیدگاه‌های متفاوتی می‌باشند. اریک وسوف اظهار داشت که تعدادی از شرکت‌های تولیدکننده پشت‌بام‌های خورشیدی، پنجره‌های خورشیدی و پنل‌های ورقه‌ای انعطاف‌پذیر از گردونه بازار خارج شده‌اند.

با توجه به گفته‌های وسوف، پنل‌های پشت‌بامی و PV دارای نقش‌های متفاوتی می‌باشند و ادغام آن‌ها منجر به کاهش کارآیی هر یک از سامانه‌های مذکور و افزایش هزینه‌های اولیه‌ می‌گردد. همچنین وسوف در مقاله‌ای اظهار داشت که طرح مذکور مشابه طرح شاهراه‌های خورشیدی می‌باشد که با وجود الهام‌بخشی و جلب نظر عمومی، مزایای عملی موثری را به‌همراه ندارد.

در واقع سفال‌های پشت‌بامی خورشیدی برای سال‌های متمادی از طریق شرکت استرالیایی سفال‌های پشت‌بامی مونی‌ار[۱۵] در دسترس عموم مردم استرالیا و نیوزیلند قرار داشته‌اند، اما هرگز متداول نشده‌اند.

مارکوس ۸ ایراد اصلی پشت‌بام خورشیدی تسلا را به‌شرح ذیل اظهار می‌دارد:

۱) سفال پشت‌بامی خورشیدی از بام‌های خورشیدی معمولی یا فلزی گران‌تر می‌باشد. پنل‌های PV پشت‌بامی قدیمی هنوز نیز از پشت‌بام‌های خورشیدی اقتصادی‌تر می‌باشند. دوره بازگشت سرمایه پنل‌های خورشیدی در مقایسه با پنل‌های PV پشت‌بامی طولانی‌تر می‌باشد. دوره بازگشت سرمایه پنل‌های خورشیدی در حدود ۶-۵ سال است در‌حالی‌که دوره بازگشت سرمایه سفال‌های خورشیدی در حدود ۱۲ سال و یا بیشتر است.

۲) بازده انرژی سفال‌های خورشیدی از بازده انرژی پنل‌های خورشیدی پربازده متداول کمتر است. بنابراین الکتریسیته تولیدی در هر متر مربع از سطوح سفال‌ها در مقایسه با برخی از پنل‌های پربازده امروزی کمتر است. برای مثال، پنل‌های گروه ۶۰ سلولی و ۳۲۰ واتی NeON2 شرکت LG پنل‌های اخیر NeON R شرکت LG نیز در اول ماه ژانویه وارد بازار می‌گردند. بازده و قیمت‌های پنل‌های ۶۰ سلولی و ۳۶۰ واتی مذکور رقابتی خواهد بود.

۳) ورق‌های پشت‌بامی فلزی و سفال‌های پشت‌بامی در ۶۰-۵۰ سال گذشته ساخته شده‌اند; با این وجود سامانه‌های توان خورشیدی امروزی نیز دارای اثربخشی تایید شده و توسعه سریعی می‌باشند. بهبود فناوری خورشیدی منجر به تولید الکتریسیته بیشتری به‌ازاء هر m2 62/1 از سطح پنل‌ها شده است و با توجه به لزوم تولید برق دوبرابری آتی برای شارژ باتری‌ها و خودروهای برقی، تولید الکتریسیته بیشتری توسط پنل‌های مذکور نیز الزامی خواهد بود. بنابراین در دوره‌های کوتاه زمانی (مثلاً دوره ۱۰ ساله) مالکین منازل اندکی آمادگی لازم برای تغییر کامل سامانه پشت‌بامی خانگی برای دسترسی به تازه‌ترین فناوری‌ها را دارند.

۴) نصابان خورشیدی ۳ دلیل اصلی خرابی سامانه‌های خورشیدی را بیان نموده‌اند: خرابی اینورتر، خرابی پنل‌ها به‌دلیل آب‌های نامطلوب و همچنین تورق و خرابی بست‌ها و ایزولاتورها.

نقاط اتصال سامانه‌های سفالی پشت‌بامی در قیاس با سامانه‌های خورشیدی متداول بسیار بیشتر می‌باشد.

۵) از منظر تعمیراتی یکی از مزایای بزرگ میکروکانورترها، پایش کیفی پنل‌ها می‌باشد. از این طریق امکان وارسی پنل‌های خورشیدی ناکارا و یا ازکارافتاده و اجرای فعالیت‌های سریع و دقیق تعمیراتی و یا تعویضی میسر می‌گردد. شمول فناوری مذکور در سامانه‌های سفالی پشت‌بامی هنوز نیز مشخص نمی‌باشد.

۶) بام‌سازان، برق‌کاران و نصابان سامانه دارای مدارک آموزشی ویژه و تاییدیه‌ها و مجوزهایی برای اجرای کار می‌باشند. در‌صورتی‌که یک سفال خورشیدی بشکند، با چه کسی می‌توان تماس گرفت؟ بام‌ساز، برق‌کار و یا نصاب.

۷) دوام و استحکام سفال‌های پشت‌بامی برای حرکت بر روی آن‌ها و اجرای فعالیت‌های تعمیراتی، تمیزکاری یا نگهداری چه میزان می‌باشد؟ آیا بروز ریزترک‌ها یا خرابی سلول‌های خورشیدی منجر به مشکلات بزرگی می‌شوند؟

۸) مصالح پشت‌بامی باید به‌جای کاهش ویژگی‌های عایق‌بندی منجر به بهبود آن‌ها شوند. التون ماسک، یکی سفال‌های مذکور را در دست گرفت و ظاهر شفاف آن را به ما نشان داد. کاربرد سفال‌های شفاف مذکور در فضای پشت‌بامی امکان سرمایش خانگی در تابستان‌های داغ را میسر نمی‌سازد. شاید به عایق‌های گران‌تری برای غلبه بر مشکل مذکور نیاز باشد.

بررسی سفال‌های پشت‌بامی تسلا یکی از مهیج‌ترین مراحل پژوهشی ما محسوب می‌گردد. پژوهش مذکور روش‌های عملی و هزینه‌کارآیی را برای دست‌یابی به بیشترین انرژی خورشیدی پوشش می‌دهد. بسیاری از کارشناسان صنعتی بر این باورند که از منظر تئوری سفال‌های تسلا ایده فوق‌العاده‌ای می‌باشند. ولی گذشت زمان اثبات خواهد نمود که آیا سفال‌های مذکور قادر به رفع چالش‌های عملی فوق می‌باشند و آیا اخبار تسلا تنها تبلیغاتی برای متقاعد‌سازی مصرف‌کنندگان و کارکنان صنایع خورشیدی بوده است؟

[۱] Tesla’s Solar Roof

[۲] Elon Musk [۳] Tesla’s new solar roof tiles[4] Tesla Gigafactory

[۵] Model S P85D supercar[6] EV supercharger stations[7] Markus Lambert[8] LG Electronics Australia Pty Ltd[9] the Tesla Powerwall home battery[10] Chris Williams[11] Natural Solar’s Sydney-based

[۱۲] Powerwall 2[13] Eric Wesoff[14] Greentech Media[15] Monier

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید