اصول تهویه‌ مطبوع برای تاره‌کاران

0
350

تهویه مطبوع،با آغاز فصل تابستان همواره پرسش‌های بسیاری در زمینه‌های اجزاء تشکیل‌دهنده واحدهای تهویه‌مطبوع مرکزی و واحدهای تهویه‌مطبوع پنجره‌ای مطرح می‌شوند.

لوورهای تنظیم‌پذیر: تجهیز مذکور امکان تغییر جریان هوا در راستای مورد نظرتان را فراهم می‌سازد. اکثر لوورهای تنظیم‌پذیر حداقل دارای کنترل «بالا و پایین» هوا می‌باشند. برخی از واحدها نیز دارای کنترل‌های لوور «راست و چپ» می‌باشند.

دمنده: دمنده‌ها برای دورسازی هوای گرم از مکان‌های مورد نظر و بازگردانی هوای سرد استفاده می‌شوند.

کویل تبخیرکننده: کویل تبخیرکننده همواره در داخل و یا در نزدیکی «هواساز» و در مکان «بادزن دمنده» مشاهده می‌شود. کویل‌های تبخیرکننده از مس، فولاد و یا آلومینیوم و در راستای دریافت گرما از هوای پیرامون و تبدیل مایع سرمازا به فاز گازی، تولید می‌شوند.

کمپرسور: تجهیزی برای افزایش فشار گاز.

کویل چگالنده: سطح کویل چگالنده، مبرد گازی داغ را از طریق آزادسازی گرمای آن به هوای بیرون، به مایع تبدیل می‌سازد.

پنل کنترل: تجهیز مذکور برای کنترل عملکردهای اجزاء تهویه‌مطبوع، از سرعت بادزن و تایمرها، تا «بازتنظیم اتفاقی خودکار» و غیره استفاده می‌شود.

بادزن: بادزن داخل واحد A/C پنجره‌ای درمیان کویل چگالنده و تبخیرکننده قرار می‌گیرد. محور (شفت) دوتایی آن امکان قرارگیری دمنده بر روی یک راستا و قرارگیری بادزن چگالنده را در راستای دیگر، فراهم می‌سازد.

فیلتر:  فیلترهای هوا از انباشتگی گرد و غبار و آلاینده‌ها بر روی کویل‌های دستگاه تهویه‌مطبوع، در راستای ارتقاء کیفیت هوای داخلی جلوگیری می‌نمایند و گرد و خاک را از منزل شما دور نگاه می‌دارند.

گریل‌(های) توزیع: گریل(های) توزیع، راستای ورود هوا به درون منزل‌تان را تنظیم می‌نمایند. به‌علاوه گریل(های) مذکور شما را از سطح متخلخل فیلتر و اجزاء مکانیکی داخل واحد تهویه‌مطبوع پنجره‌ای محافظت می‌نمایند (از طریق تأمین سطح محافظ بر روی اجزاء داخلی واحد تهویه‌مطبوع).

پارتیشن: پارتیشن در واقع مسئول جداسازی بادزن از دمنده می‌باشد. در این شرایط هوا می‌تواند به‌طور آزادانه‌ای در میان واحد A/C پنجره‌ای جریان یابد.

حس‌گر ترموستات: قطعه مذکور از طریق شناسایی دماها، یک سیگنال مقاومتی را به پنل کنترل A/C ارسال می‌نماید. بنابراین از این طریق، تنظیم‌سازی خودکار در راستای ابقاء دمای منزل شما در یک دمای صحیح امکان‌پذیر می‌شود.

دستگاه تهویه‌مطبوع مرکزی

نکته: واحدهای A/C پنجره‌ای در داقع انواع کوچک‌تری از دستگاه‌های تهویه‌مطبوع مرکزی می‌باشند. بنابراین دستگاه‌های تهویه‌مطبوع مرکزی نیز دارای کمپرسور، کویل‌های تبخیرکننده و چگالنده، بادزن، حس‌گر ترموستات، فیلتر هوا و دمنده می‌باشند.

تهویه مطبوعکانال هوا: در یک سامانه گرمایش و سرمایش توزیع ساختمانی، جریان‌های هوا از میان سامانه‌ای از کانال‌های هوا عبور می‌نمایند. سامانه کانال‌کشی فوق قادر به توزیع یکسان هوای گرم و مطبوع در سرتاسر ساختمان می‌باشد.

لوله زیرکش چگالش: لوله مذکور مسئول تخلیه‌سازی مایع‌های ناشی از چگاش در کویل تبخیرکننده می‌باشد. لوله زیرکش چگالش از رشد کپک‌ها و جلبک‌ها و رطوبت بالا و بوهای نامطبوع ناشی از رطوبت و به‌علاوه از خرابی‌های داخل-منزل ناشی از جریان آب جلوگیری می‌نماید.

دهانه فاضلاب: دهانه‌های فاضلاب در کف‌های منازل (به‌عنوان یک جزء لوله‌کشی) نصب می‌شوند. دهانه فاضلاب برای رفع کل جریان‌های آب‌های مجاور آن و برای جلوگیری از خرابی‌های جریان آب در زمان ترکیدگی «لوله زیرکش چگالش» استفاده می‌شود.

کلید دمنده کوره: دمنده کوره مسئول گردش هوا در سرتاسر منزل شما می‌باشد و یک کلید نیز مسئول کنترل وضع «روشن و یا خاموش» آن می‌باشد.

لوله‌های مسی: لوله‌های مذکور مسئول ابقاء گرمای «هوای در جریان» می‌باشند. استفاده از فلز مس به‌عنوان جانشین آلومینیوم دارای مزایای بسیاری نظیر مقاومت خوردگی بالاتر، سطح بالاتر انتقال-حرارت، ماشین‌کاری‌پذیری بالاتر و  استفاده از مقادیر مبرد پایین‌تر می‌باشد. به‌علاوه تعمیر لوله‌های مسی نیز آسان‌تر می‌باشد.

پلنیوم: پلنیوم در واقع «محفظه بسته‌ای» می‌باشد که برای جمع‌آوری (گردآوری) «مواد تحت فرآوری» استفاده می‌شود. در دستگاه تهویه‌مطبوع، پلنیوم در واقع مسئول جمع‌آوری و توزیع هوای گرم و مطبوع از میان یک سامانه تهویه می‌باشد.

ترموستات اتاق: شما می‌توانید یک ترموستات قدیمی (سنتی)، برنامه‌پذیر و یا هوشمند را برای منزل‌تان خریداری نمایید. برای اطلاع بیشتری در باب هر یک از ترموستات‌های فوق، «راهنمای فوری ترموستات‌های برنامه‌پذیر و راهنماهای ترموستات‌های دیگر» را مطالعه نمایید.

کلید قطع‌کن: کلید ایمنی مذکور برای روشن‌سازی و خاموش‌سازی واحد تهویه‌مطبوع استفاده می‌شود

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید