انرژی بادی جایگزینی مناسب برای سوخت‌های فسیلی در آینده

0
229
کنفرانس انرژی بادی

رئیس انجمن بادی ایران مطرح کرد؛

ایران با توجه به وجود مناطق بادخیز، بستر مناسبی جهت گسترش بهره‌برداری از توربین‌های بادی است. به همین دلیل یکی از راه‌کارهایی که می‌تواند به‌عنوان پروژه ملی مورد استفاده قرار گیرد، انرژی بادی است. سرمایه‌گذاری در این بخش می‌تواند هم به اقتصاد کشورمان کمک کند و هم به صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر رونق بخشد. در سال‌های اخیر توجه ویژه ‌به این بخش و برگزاری نشست‌ها و کنفرانس‌ها در این خصوص، فضای جدیدی چه در داخل و چه در خارج برای بهره‌گیری از این نوع انرژی فراهم شده است.

به گزارش خبرنگار مجله تهویه و تأسیسات، «دکتر محمد دور علی» رییس انجمن انرژی بادی ایران و استاد دانشگاه شریف در کنفرانس انجمن علمی انرژی بادی ایران که در ۱۸ و ۱۹ مهرماه ۹۶ برگزارشد، اظهارکرد: این کنفرانس با رویکردی متفاوت قصد بررسی آینده صنعت بادی کشور در فضای جدید بین‌المللی را دارد. در این کنفرانس سعی شد با حضور نمایندگان کشورهای هم ردیف ایران که در زمینه انرژی بادی به موفقیت‌های قابل توجهی دست‌ یافته‌اند، راهکارهای نوین برای پیشرفت هر چه سریع‌تر این صنعت در کشور واکاوی شود.

رییس انجمن انرژی بادی ایران ابراز امیدواری کرد چنین نشست‌هایی بتواند هر چه بیشتر به استفاده روزافزون از انرژی بادی کمک کند تا روزی که کشورمان بتواند در این صنعت جزء یکی از کشورهای پیشرو باشد.

 کاهش گازهای گلخانه‌ای با رونق انرژی بادی

در ابتدای این نشست «مهندس چیت چیان» ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری پنجمین کنفراس انرژی بادی و قدردانی از مدیریت محترم این انجمن، گفت: در سمینارهای گذشته در مورد مقایسه سیاست‌های مختلف انرژی‌های تجدیدپذیر در کشورمان و سایر کشورها بحث و تبادل نظر شد. شاید برای حضار محترم جالب باشد که نگاهی به تاریخچه این فعالیت‌ها داشته باشند که چه مسیری را طی کرده است. به زعم من کشور ما در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر در آستانه یک جهش بزرگ است و این بهترین خدمتی است که دست‌اندرکاران این صنعت چه دولتی و سرمایه‌گذاران و چه کسانی که در این صنعت و رشته فعالیت دارند و کسانی که در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی به پژوهش مشغول هستند، همگی نقش مثبتی دارند و می‌توانند در اوج گرفتن این فعالیت مشارکت داشته باشند.

وی افزود: این افراد نه تنها بزرگترین خدمت را برای حفظ محیط زیست کشورمان انجام می‌دهند، بلکه با کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خدمت بزرگی را به بشریت انجام خواهند داد. این مساله‌ای است که تمام بشریت با آن درگیر است و همه باید نقش خود را ایفا کنند. به نظر بنده در این کنفرانس‌ها نباید فقط به انرژی‌های بادی بسنده کنیم بلکه به انواع انرژی‌های تجدیدپذیر نیز باید نگاه کلی داشته باشیم.

چیت‌چیان درباره تاریخچه انرژی بادی گفت: از سال ۱۳۷۲ اولین جرقه‌های فعالیت در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در وزارت نیرو زده شد و در زمینه احداث نیروگاه‌های برق آبی بزرگ از قبل فعالیت‌های زیادی شده بود. من آن زمان به عنوان معاون وزیر نیرو در وزارت نیرو مشغول بودم. آقای «زنگنه» از من خواستند تا اینکار را ادامه دهم و به دنبال تشکیل این نهاد احساس کردیم که به یک نهاد اجرایی نیاز است. بر همین اساس شرکتی با نام سازمان انرژی‌های نو در ایران به صورت دولتی تأسیس کردیم. متوجه شدیم که این شرکت بنا نیست که خودش فعالیت احداث نیروگاهی راانجام دهد و به‌عنوان یک تولیدکننده فعالیت می‌کند. این بخش خصوصی است، بنابراین ‌باید از جانب دولت حمایت شود و فعایت کند.

تقاضای خارجی‌ها برای ساخت نیروگاه‌ تجدیدپذیر

«محمد صادق‌زاده» رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) در پنجمین کنفرانس انرژی بادی ایران اظهارکرد: ۴۰۱ میلیارد دلار تقاضای سرمایه‌گذاری خارجی برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور وجود دارد. تا امروز حدود ۴۰۰ میلیون دلار آن وارد، نصب و به بهره‌برداری رسیده و حدود ۵/۱ میلیارد دلار آن نیز وارد شده و در انتظاراحداث نیروگاهاست که بخشی از آن تا پایان سال و مابقی در سال‌های آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. هم اکنون تعدادی توربین در مناطق سیاهپوش و آغ‌کند نصب است و پروژه نیروگاه‌های بادی در این مناطق در حال اجرا است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: حدود ۱۰۰ مگاوات توربین بادی تا پایان سال جاری در منطقه سیاهپوش و آغ کند نصب خواهد شد.هم‌اکنون هزینه‌هایی که در کشور می‌پردازیم شاید به این دلیل است که برنامه‌ریزی انرژی و اقتصادی ما با نگاه گذشته انجام می‌شود. ما علاقمندیم با صرف هزینه بسیار زیاد و حفاری ۲ تا ۳ هزار متری گاز را از اعماق دریاها استخراج و استفاده کنیم؛ اما نسبت به پتانسیل موجود در انرژی خورشید و باد که به رایگان در اختیار ما قرار دارد نگاه جدی نداشته باشیم.

صادق‌زاده تصریح کرد: در سال‌های گذشته نفت و گاز محور اصلی انرژی کشور و انرژی‌های تجدیدپذیر به عنوان مکمل مد نظر قرار داشتند اما امروزه حداقل ۱۰ کشور جهان رسما اعلام کرده‌اند تا سال ۲۰۵۰ مصمم هستند ۱۰۰ درصد انرژی‌های مورد نیاز خود را از انرژی‌های تجدید‌پذیر تأمین کنند و وقت آن رسیده که ما نیز در این زمینه جدی‌تر عمل کنیم.این منبع انرژی کاملاً اقتصادی است و از نظر هزینه با هیچ منبع انرژی فسیلی قابل رقابت نیست. در ایران انرژی تجدیدپذیر نه به‌عنوان انرژی جانبی بلکه بایستی محور انرژی باشد و به سمت تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر در زمینه نفت و گاز گام برداریم.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدید‌پذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا)، افزود: استقبال بخش خصوصی از سرمایه‌گذاری در بخش تجدیدپذیرها سبب شده تا در فاصله دو سال از ابلاغ طرح خرید تضمینی برق توسط دولت، ظرفیت دو مگاواتی تبدیل به حدود ۱۰۰ مگاوات تا پایان سال‌جاری برسد؛ اما آنچه موجب نگرانی است این است که چگونه حجم تجدیدپذیرها را در سال‌های آینده با توجه به عدم زیرساخت‌های لازم کنترل کنیم. از سال ۹۵ که موضوع خرید تضمینی برق مطرح شد و بخش خصوصی به این روند اعتماد کرد تا کنون حدود ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه ۵ کیلوواتی به صورت پراکنده در کشور ایجاد شده که باعث اشتغالزایی خانوارهای بیکار و کم درآمد شده است. در سال‌های آتی ۵ هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر در کشور احداث می‌شود. اگر این میزان به صورت نیروگاه‌های کوچک خانگی و ۵ کیلواتی نصب شود حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد خواهد شد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید