برگشت به دانشگاه آیا از میزان آلودگی اقامتگاه دانشجویی خود مطلع هستید؟

0
308
تهویه مطبوع

برگشت به دانشگاه همواره با وقایع هیجان‌انگیزی نظیر دیدار دوستان قدیمی، روابط اجتماعی با دانشجویان دیگر و سال تحصیلی بعدی همراه است. در شرایط رویایی مذکور، افزایش آدرنالین و فراموشی مشکلات بهداشتی اقامت‌گاه‌های دانشجویی امری طبیعی به نظر می‌رسد.. ولی در مواجهه با کپک‌های سیاه و نم‌گرفتگی دیگر جایی برای چشم‌پوشی از شرایط بهداشتی باقی نخواهد ماند.

برخی از اقامت‌گاه‌های دانشجویی در موارد عدم تمیزکاری و مراقبت‌های بهداشتی به مکانی غیر بهداشتی بدل می‌شوند و منجر به مشکلاتی نظیر بروز رطوبت و کپک‌های سیاه می‌شوند. آیا هرگونه تفکری در این مورد برای شما ناخوشایند و یا درناک می‌باشد؟ با تفکر دوباره در زمینه عواقب بهداشتی شرایط مذکور، لزوم واکنش‌های فوری و ضروری را احساس خواهید نمود.

از تمامی دانشجویان این سوال را بپرسید:

آیا تاکنون هیچ رطوبت و یا کپک سیاهی را در تختخواب خود مشاهده نموده‌اید؟

آگاهی از بروز شرایط مذکور در تختخواب شما به‌راحتی امکان‌پذیر است. کپک‌های سیاه مشابه کپک‌هایی هستند که شما بر روی پنجره‌ها، تابه‌ها، پرده‌ها، دیوارها و اجزاء دیگر داخلی اتاق‌های دانشجویی مشاهده می‌کنید. کپک‌های مذکور غالباً با نشانه‌هایی از رطوبت داخلی دیوارها همراه می‌گردند. در موارد استشمام بوی کهنگی، احساس نم‌زدگی و سرما و نشانه‌هایی از کپک‌زدگی، اجرای اقداماتی فوری برای رفع مشکلات بهداشتی مذکور ضروری خواهد بود.

رطوبت چگالشی چیست؟

رطوبت چگالشی منجر به بروز کپک‌زدگی می‌گردد و حتی در تمیزترین منازل نیز در شرایط عایق‌کاری ناکافی به‌وقوع می‌پیوندد. مشکل اصلی از عدم طراحی مطلوب اقامت‌گاه‌های دانشجویی برای رفع مقادیر متداولی از بخارهای آب هرروزه نشأت می‌گیرد. افزایش رطوبت می‌تواند ناشی از کمبود گرمایش، تهویه و یا عایق‌کاری ناکافی و یا ترکیبی از موارد مذکور باشد. برآیند عوامل مذکور، نشانه بصری ملموسی از فرایند چگالشی را بروز می‌دهند; فرایند مذکور مشابه چگالش بخار آب بر روی شیشه سرد خودروی شما در روزهای سرد زمستانی می‌باشد. رطوبت مذکور در سرتاسر دیوار (‌از بالا به پایین) ظاهر می‌شود و منجر به کپک‌زدگی، خرابی لوازم خانگی و هجوم کرم‌های ریز می‌گردد.

نشانه‌هایی از کپک و رطوبت

۲۰ درصد از منازل بریتانیا یا مشکلات کپک‌زدگی و رطوبت مواجه هستند؛ رطوبت و کپک‌ها منجر به بیماری‌هایی نظیر تنگی نفس (آسم) می‌گردند. با مشاهده دقیق موکت‌ها و فرش‌ها (در گوشه‌های اتاق دانشجویی) و سطح رویی و اطراف تختخواب‌ خود به دنبال نشانه‌هایی از کپک‌ها و رطوبت بگردید. همچنین نشانه‌های بروز بیماری‌هایی نظیر تنگی نفس، خارش پوست، سوزش چشم‌ها، بدن‌لرزه و بیماری‌هایی نظیر گلودرد و یا سرماخوردگی نیز می‌توانند نشان‌گر مشکلات بهداشتی ساختمان‌های دانشجویی باشند. یکی از نشانه‌های صریح کپک و رطوبت‌زدگی خانگی، آغاز علائم بیماری‌های دانشجویان در هنگام برگشت به منزل دانشجویی، پس از دوری طولانی‌مدت از اقامت‌گاه دانشگاهی می‌باشد.

چگونگی شناسایی کپک‌ها و رطوبت

رطوبت و کپک‌ها می‌توانند از نشتی لوله‌ها، نفوذ رطوبت زیرزمین، ورود آب باران از میان پنجره‌ها و تهویه نامطلوب اتاق‌هایی نظیر حمام و آشپزخانه ناشی گردند.

در هنگام ورود به منزل، سردی و نمناکی اتاق‌ها به همراه بوی کهنگی هوا و نشانه‌های بصری فوق، همگی نشان‌گر رطوبت‌زدگی و کپک‌زدگی خانگی می‌باشند. بوی کپک‌زدگی داخلی منازل مرطوب به معنای آزاد‌سازی گازهای کلنی قارچی به درون اتاق‌ها، حتی در موارد عدم شناسایی محل کلنی مذکور می‌باشد.

بهترین روش شناسایی و رفع مشکلات مذکور، دسترسی به اتاق‌ها و اجرای اقداماتی به‌وسیله یک متخصص رفع رطوبت می‌باشد. متخصصان مذکور قادر به اجرای اقدامات مناسبی برای رفع مشکلات مذکور می‌باشند. در موارد بروز مشکلات مذکور در مرحله اول با صاحب‌خانه و سپس با مدیر اقامت‌گاه دانشگاهی گفتگو نمایید.

نواحی اصلی ظهور رطوبت و کپک‌ها

کپک‌ها عمدتاً در هر مکانی از منزل و اتاق‌ها رشد می‌کنند; ولی امکان مشاهده بصری آن‌ها در حمام‌ها آسان‌تر است؛ عموماً کپک‌های سیاه در اطراف وان و دوش، روی کاشی‌ها و میان آن‌ها مشاهده می‌شوند. همچنین در مواردی کپک‌ها در اطراف چارچوب پنجره‌ها، روی تشک‌ها، کف‌ها، درب‌ها، سقف‌ها و دیوارها و همچنین در پشت اثاثیه و حتی در درون آن‌ها مشاهده می‌شوند. به‌علاوه آغاز رشد کپک‌ها بر روی لباس‌ها، کیف‌ها و کفش‌ها نیز محتمل می‌باشد. به ‌محض کپک‌زدگی هر ناحیه‌ای، گسترش و انتشار فوری کپک‌ها به نواحی دیگر نیز اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

چگونگی خلاصی از کپک‌ها و رطوبت

عمدتاً کپک‌ها از رطوبت چگالشی نشأت می‌گیرند و منجر به آلودگی منازل بیشماری در بریتانیا می‌شوند. ساده‌ترین روش رفع مشکلات مذکور استفاده از متخصصان مربوطه می‌باشد; متخصصان مذکور از طریق ارزیابی مشکلات موجود، دلایل اصلی (نظیر نفوذ و یا صعود رطوبت) بروز مشکلات را شناسایی و رفع می‌کنند.

اجرای مراحلی برای رفع رطوبت و کپک‌ها

بهترین روش کپک‌زدایی و رطوبت‌زدایی، ارزیابی علل مشکلات به‌وسیله متخصصان مربوطه و کاربرد محصولات باکیفیتی برای اجرای امور تعمیراتی برای رفع ریشه‌ای مشکلات مذکور می‌باشد. رقع کپک‌های جزئی ناشی از فرایندهای چگالشی به راحتی میسر می‌باشد; مورد مذکور تنها برای مواردی صدق می‌کند که ناحیه کپکی کمتر از ۳×۳ فوتی باشد. همچنین در هنگام تمیزکاری کپک‌های مذکور حتماً از دستکش و عینک ایمنی استفاده نمایید. در هنگام تمیزکاری کپک‌ها، پنجره‌های اتاق‌ها را برای جلوگیری از انتشار هاگ‌ها باز نمایید و تمامی وسائل خانگی محتوی کپک‌ها را بپوشانید و تا هنگام رفع کامل کپک‌ها، از تنفس هوای آلوده بپرهیزید (کاربرد ماسک‌های فیلتردار). خشک‌شویی پرده‌ها نیز در موارد عدم جایگزینی آن‌ها الزامی می‌باشد. به‌جای شستشوی دیوارها از یک کهنه- پارچه صابونی برای تمیزکاری دیوار استفاده نمایید. برای کپک‌زدایی می‌توانید از وسائل و شیوه‌های تمیزکاری فروشگاهی استفاده نمایید ولی هوشیار باشید که کاربرد شیوه‌های مذکور منجر به پوشش ظاهری و عدم رفع مشکل نگردند. در فرایند کپک‌زدایی، خشکی کامل تمامی اجزاء برای جلوگیری از کپک‌زدگی دوباره الزامی می‌باشد.

با وجود شناسایی کپک‌ها در اکثر منازل عمدتاً گسترش کپک‌ها افزایش می‌یابد. بنابراین ارزیابی افراد حرفه‌ای و ارائه راه‌حل‌هایی برای رفع کامل مشکلات مذکور الزامی می‌باشد. به این نکته نیز توجه نمایید که صاحب‌خانه همواره مسئول تأمین شرایط کیفی ساختمان و رفع کپک‌ها می‌باشد. بنابراین اولین مرحله از کپک‌زدایی و نم‌زدایی، آگاه‌سازی صاحب‌خانه از شرایط داخلی منزل می‌باشد; و در مرحله دوم، گفتگو با مدیر دفتر اقامت‌گاه‌های دانشگاهی و شرح مشکلات مذکور الزامی خواهد بود. همچنین از پیشنهادهای هیئت اجرایی امور ایمنی و سلامتی[۱] نیز استفاده نمایید. هیئت مذکور استانداردهایی را برای صاحب‌خانه‌ها منتشر می‌کند.

از طریق اجرای تمیزکاری افراد حرفه‌ای، اقامتگاه دانشجویی شما به مکانی مناسب برای زندگی تبدیل خواهد گردید. اما در موارد عدم تمیزکاری، ازطریق گفتگو با دفاتر معاملات ملکی، مکان بهتری را برای زندگی پیدا نمایید؛ منزلی که سلامتی شما را به خطر نیاندازد.

[۱] the Health & Safety Executive

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید