تهویه، گرمایش و عایق‌کاری فهرست وارسی شرایط کیفی

0
542
عایقکاری-تهویه مطبوع-گرمایشی

از طریق گزینش راه‌حل‌های هوشمندانه‌تری نظیر پمپ حرارتی و یا سامانه تهویه، از انرژی‌کارآیی، سلامتی و راحتی منزل خود مطمئن گردید. با این وجود هیچ کدام از روش‌های انفرادی پیشنهادی، درمان معجزه‌آسایی برای دست‌یابی به مزایای فوق‌الذکر نمی‌باشند. تنها کاربرد مجموعه مطلوبی از هوای تازه و گرمایش خانگی، به‌علاوه عایق‌کاری صحیح خانگی منجر به ارتقاء کیفی شرایط خانگی می‌گردند.

بنابراین در مقاله پیش‌رو، فهرست وارسی مطلوبی برای یاری شما در گزینش ترکیب مطلوبی از سامانه‌ها، بر مبنای شرایط کشور نیوزیلند ارائه گردیده است.

۱ عایق‌کاری

عایق‌کاری ساختمان‌ها، مبنای دست‌یابی به منزلی سالم و پرآرامش می‌باشد. در این مورد عایق‌کاری سقف‌ها، دیوارها و زیرکف‌های منازل حیاتی می‌باشد. وابسته به عمر ساختمان‌ها در حدود ۴۲ تا ۶۰ درصد از انرژی گرمایی داخلی از طریق سقف‌ها و پشت‌بام منازل غیرایزوله تلف می‌گردد.

از طریق کنترل طبیعی دمای ساختمان‌ها از طریق مسدودسازی درزها و منافذ عبور هوای ساختمان‌های غیرکیفی یا قدیمی و اجرای عایق‌کاری صحیح، امکان ابقاء گرمای داخلی زمستانی و ابقاء سرمای داخلی تابستانی و کمینه‌سازی تلفات انرژی و صرفه‌جویی در هزینه‌های گرمایشی و سرمایشی میسر می‌گردد.

شیشه‌های دوجداره، پرده‌های حرارتی یا پرده‌های کرکره‌ای، تلفات انرژی گرمایی از پنجره‌ها را کاهش می‌دهند. شیشه‌های دوجداره‌‌ای با گاز داخلی آرگون درمقایسه با شیشه‌های دوجداره معمولی دارای بازده انرژی بیشتر ۱۵ درصدی می‌باشند.

پوشش کامل کف اتاق‌ها از طریق کاربرد موکت‌ها و فرش‌ها نیز از طریق افزایش لایه عایق‌کاری اضافی، تلفات حرارتی را کاهش می‌دهد.

امکان عایق‌کاری اضافی در هنگام بازسازی و یا برپایی ساختمانی تازه، از طریق کاربرد دیوارهای ضخیم‌تری با فضای میان‌دیواری بزرگ‌تر (در مقایسه با فضای بین‌دیواری استاندارد ۹۰ میلیمتری) امکان‌پذیر می‌گردد.

برای جلوگیری از تلفات گرمایی، عایق‌کاری آب‌‌گرمکن‌ها و تمامی لوله‌های آب داغ نیز الزامی می‌باشد.

طراحی منازل مسکونی برای محبوس‌سازی انرژی تابشی روزگاهی و جلوگیری از اتلاف گرمای تابشی مذکور از طریق عایق‌کاری صحیح منجر به صرفه‌جویی در انرژی و هزینه‌ها می‌گردد.

با توجه به کنترل بیشتر رطوبت‌زدگی از طریق فرایند عایق‌کاری، مزایای بهداشتی عایق‌کاری منجر به کمینه‌سازی بیماری‌هایی نظیر تنگی‌نفس و کاهش بروز کپک‌زدگی می‌گردد.

نصب دقیق و حرفه‌ای عایق‌ها، تضمینی برای کارآیی بیشنه سامانه عایق‌کاری می‌باشد.

در سال ۱۹۷۸ عایق‌کاری ساختمان‌های نیوزیلندی الزامی گردید. بنابراین ساختمان‌هایی که پیش از تاریخ مذکور ساخته شده‌اند برای تطابق با شرایط بهداشتی خانگی نیازمند عایق‌کاری اصلاحی می‌باشند.

۲- تهویه

تهویه صحیح ساختمان‌ها منجر به گردش هوای تازه و پاکیزه‌ای در سرتاسر اتاق‌ها می‌گردد. تهویه فضاهایی نظیر اتاقک زیرشیروانی، زیرکف‌ها و اتاق‌های مرطوبی نظیر حمام‌ها، آشپزخانه‌ها و اتاق‌های لباس‌شویی حیاتی می‌باشد.

خشک‌سازی منازل ازطریق هوای تازه منجر به رفع چگالش بخارها بر روی پنجره‌ها، نفوذ جریان‌های هوا، کپک‌زدگی و خفگی هوای تابستانی و رطوبت‌زدگی متداول منازل نیوزیلندی می‌گردد.

با وجود عدم امکان جایگزینی فرایند تهویه با فرایند گرمایشی، از طریق گردش هوای تازه در سرتاسر اتاق‌ها امکان کاهش سردی، خفگی و بهبود دمای کلی اتاق‌ها میسر می‌گردد.

همچنین منازل خشک‌تر منجر به افزایش عمر مبل‌ها و لوازم خانگی می‌گردند.

۳- گرمایش

ساختمان‌های گرم فضای بهداشتی و راحتی را برای تمامی ساکنین فراهم می‌سازند. با این وجود نوع سامانه گرمایشی انتخابی نیز دارای تأثیر بسزایی بر هزینه‌های انرژی و شرایط بهداشتی و آسایشی می‌باشد.

شومینه‌ها، بخاری‌های گازی و پمپ‌های حرارتی، سامانه‌های مطلوبی برای گرمایش ساختمان‌ها می‌باشند. ولی به دلایل ذیل پمپ‌های حرارتی دارای مزایای بیشتری هستند:

 • عدم افزایش رطوبت و بروز چگالش (برخلاف بخاری‌های گازسوز بدون دودکش)
 • عدم نیاز به اکسیژن به ‌دلیل طراحی ویژه آن‌ها برای انتقال انرژی گرمایشی از مکانی به مکان دیگر
 • سهولت و کارآیی بهره‌برداری از طریق فشار کلیدی برای گرمایش نواحی معینی از ساختمان
 • بهره‌برداری ترکیبی گرمایشی و سرمایشی در فصول زمستانی و تابستانی
 • وجود فیلترهای بوزدا و پالاینده‌ای برای رفع گرد و غبارهای آلرژی‌زا، هاگ‌ها و گرده‌ها

گزینش محصولاتی از شرکت Harrisons

مزایای عایق‌ها، پمپ‌های حرارتی و سامانه‌های تهویه خانگی Harrisons شامل موارد ذیل می‌گردند:

 • انرژی-کارآیی
 • افزایش ارزش ساختمان‌ها
 • بهبود کیفی شرایط بهداشتی و آسایشی ساختمان‌ها
 • کاهش هزینه‌های برق مصرفی، هزینه برق مصرفی کمتری در مقایسه با گزینه‌های گرمایشی دیگر
 • فناوری فوق‌ پیشرفته
 • دارای تاییدیه‌های سازمان‌های دولتی نظیر EECA[1]، بهترین سامانه‌ها برای دست‌یابی به منازلی خشک‌تر و بهداشتی‌تر.

سامانه i-vent شرکت Harrisons از طریق گردش هوای خشک‌تر فضای زیرشیروانی به درون منازل مسکونی، هوای کهنه داخلی را تعویض می‌نماید. گزینه‌های اضافی انتخابی دیگر سامانه مذکور شامل «مجموعه اجزاء تابستانی» ( برای حفظ سردی هوا در شب‌های تابستانی گرم و مرطوب) و «مجموعه اجزاء انتقال- گرما» (برای انتقال هوای گرم به تمامی اتاق‌های متصل به سامانه i-vent) می‌باشند. همچنین سامانه‌های i-vent دارای کارکرد کاملاً بی‌صدایی می‌باشند و به‌غیر از دریچه تهویه کوچک سقفی هر یک از اتاق‌ها، اجزاء دیگر سامانه مذکور قابل‌ مشاهده نمی‌باشند.

همچنین پمپ‌های حرارتی Fujitsu (با رتبه ستاره انرژی) جزء پربازده‌ترین محصولات بازار می‌باشند و شامل مدل‌های هوشمندی برای کنترل از طریق تلفن‌های همراه هوشمند یا تبلت‌ها و واحدهای بیرونی بادوامی با سر و صدای اندک می‌باشند.

[۱]The Energy Efficiency and Conservation Authority (EECA)

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید