تهویه سقفی در اقلیم‌های مختلف

0
546
با وجود تعداد اندک افراد مطلع از اهمیت تهویه مطبوع سقفی خانگی، اختلاف آشکاری میان آن‌ها در زمینه اثربخشی سامانه‌های متنوع و میزان عملکرد آن‌ها مشاهده می‌گردد.مقاله مذکور به تهویه سقفی ترموستاتی منازل مسکونی و عملکرد آن‌ها در شرایط اقلیمی سرد و گرم می‌پردازد.

 مزایای فناوری‌های تهویه سقفی در اقلیم‌های گرم‌سیری محتملاً دلیل اصلی خریداری چنین محصولاتی در کشورهایی نظیر استرالیا با هوایی گرم و خشک می‌باشد.

عملکرد تهویه سقفی در سرمایش آسان‌تر منازل مسکونی کاملاً به تأیید رسیده است. در زمان افزایش مفرط دمای فضای سقفی و عدم تهویه مطلوب، هوای داغ سقفی ازطریق سقف منازل (حتی در شرایط عایق‌بندی) به تمامی فضاهای داخلی ساختمان نفوذ می‌کند و موجب گرمایش هوای داخلی می‌گردد. در روزهای کاملاً داغ تابستانی، گرمایش سقفی فضاهای داخلی، امکان سرمایش فضاهای مسکونی را بسیار دشوار می‌کند و بار شدیدی را بر سامانه تهویه‌مطبوع وارد می‌سازد. اثربخشی سامانه‌های تهویه سقفی در کاهش دماهای فضاهای مسکونی و قبض‌های انرژی، موضوعی مجادله‌انگیز می‌باشد. و از موردی به مورد دیگر و از محصولی به محصول دیگر تغییر می‌کند. به‌علاوه نظرات متفاوتی در زمینه اثربخشی تهویه سقفی در اقلیم‌های سردتر نیز وجود دارد. مورد مذکور از اهمیت بیشتری برای مالکان منازل واقع در مکان‌هایی با لزوم ابقاء گرمای سقفی و عدم تهویه آن به فضاهای دیگر برخوردار می‌باشد. گزارش‌های متنوعی از مردم در زمینه نتایج عملکرد سامانه تهویه توربینی (Whirly Bird) در شرایط تابستانی و زمستانی وجود دارد. سامانه‌های مذکور در شرایط زمستانی نیز منجر به سرمایش فضاهای داخلی می‌گردند (با توجه به لزوم گرمایش).

برخی از سامانه‌ها به‌گونه‌ای طراحی می‌گردند که با توجه به دمای داخلی به‌طور خودکار خاموش و روشن می‌گردند. در شرایط دمایی سرد، سامانه‌های مذکور خاموش می‌گردند و در شرایط دمایی داغ، روشن می‌شوند. برخی از سامانه‌های مذکور نیز به‌وسیله تنظیم‌های دستی مالک و یا از طریق تایمر کنترل می‌شوند. بسیاری از تولیدکنندگان سامانه‌های مذکور ادعا می‌کنند که محصولات آن‌ها دارای اثربخشی مشابه‌ای در شرایط اقلیمی سرد و گرم می‌باشند. کارکرد دائمی سامانه‌های مذکور در شرایط اقلیمی و یا فصول سرد منجر به کاهش رطوبت فضای سقفی و در نتیجه دشواری ابقاء انرژی گرمایی و خرابی سقف می‌گردد.

در کشور استرالیا حتی در روزهای سرد نیز فضای سقفی به دماهایی در گستره ۳۵-۳۰ درجه سانتیگرادی می‌رسد. علی‌رغم گستره دمایی بالای مذکور (و با توجه به احساس سردی ساکنین منازل)، جریان دائمی هوای سقفی، امکان گرمایش فوری و پربازده سامانه گرمایشی را میسر می‌سازد. به‌طور آرمانی و صرف‌نظر از دمای سرد و یا داغ خارجی، فضای سقفی باید دارای دمایی با گستره ۳۰-۲۸ درجه سانتیگراد و دارای جریان دائمی هوا باشد.

به‌علاوه کاهش رطوبت منجر به افزایش طول‌عمر سقف و عمر مفید توفال‌های سقفی می‌گردد. بنابراین خشکی فضای سقفی از اهمیت بسزایی برخوردار می‌باشد. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که در کشور آمریکا بسیاری از تولیدکنندگان توفال‌های سقفی تنها وارنتی‌هایی را برای محصولاتی با تهویه مطلوب خانگی ارائه می‌دهند.

برخی از پژوهش‌ها نیز نشان‌گر آن است که تهویه هوای سقفی منجر به خنثی‌سازی عایق‌کاری ساختمانی و در نتیجه تخلیه عملی هوای گرم می‌شود. برخی از سامانه‌های تهویه با عنوان اختصاری سامانه‌های «شستشوی بادی»، از طریق جابجایی مفرط هوا، انرژی گرمایی را از سقف می‌گیرند. برآیند ایده‌های متنوع مذکور نشان می‌دهند که تحت هر شرایط معینی فرایند تهویه نباید درطول دوره‌های زمانی سردتر فعال گردد. در مورد مذکور تمهیدات دیگری نظیر درزبندی و عایق‌کاری صحیح در اولویت قرار می‌گیرند. با این وجود، مورد مذکور تا زمانی مورد پذیرش قرار می‌گیرد که فضای سقفی خشک باشد. تهویه فضای سقفی رطوبت- بالا برای جلوگیری از خرابی سازه سقفی ضروری می‌باشد.

با وجود اهمیت تهویه سقفی در انرژی- کارآیی منازل، چشم‌پوشی از عوامل دیگری نظیر عایق‌کاری و یا کانال‌کشی غیرموثر نیز منجر به تاثیرات مخربی بر انرژی- کارآیی منازل می‌گردد; کاربرد روش‌های صرفه‌جویی انرژی هزینه‌کارا در شرایط وجود مشکلاتی نظیر عایق‌کاری و کانال‌کشی غیر موثر از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشند. در مواردی هوابندی نامطلوب سقفی نیز منجر به تلفات گرمایی نامطلوبی می‌گردد; با این وجود برای اجرای مطلوب تهویه سقفی، تعویض موثر هوای فضای سقفی الزامی می‌باشد.

موردی که غالباً از نظرها پنهان می‌ماند، مقدار تهویه سقفی ضروری می‌باشد. تهویه سقفی مفرط شرایط مخرب‌تری را در مقایسه با عدم هیچ‌گونه تهویه‌ای ایجاد می‌کند. در شرایط تبدیل منازل مسکونی به پالایشگاه‌هایی با واحدهای تهویه فراوان، منازل مذکور به فضاهای آسیب‌پذیری در برابر موارد زیان‌باری نظیر نشتی‌ها و شرایط آب و هوای نامطلوب بدل می‌گردند. همچنین دریچه‌های تهویه سقفی فرصتی را برای ورود اجسام خارجی به درون منازل مسکونی فراهم می‌کنند.

در نتیجه بازرسی خانگی و سقفی به‌وسیله کارشناس تهویه مطبوع برای تعیین راه‌حل‌های مطلوب الزامی می‌باشد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید