درک اجزاء مختلف سامانه HVAC

0
349
درک اجزاء مختلف سامانه HVAC

در هنگام گرمایش زمستانی و یا سرمایش تابستانی منزل یا محل کار، سامانه‌های HVAC به جزئی از زندگی روزمره شما بدل شده‌اند.

سامانه گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع هوا (HVAC)[1]، سامانه یا ترکیبی از سامانه‌ها می‌باشد که برای تامین دمای مطلوب فضای منازل و حفظ کیفیت بالای هوای داخلی به‌کار می‌رود. درک دقیقی از نقش‌های کلیدی سامانه HVAC و چگونگی کارکرد اجزاء مختلف سامانه HVAC از اهمیت بسزایی برای مالکین ساختمان‌ها برخوردار است.

گرمایش

اجزاء گرمایشی سامانه HVAC، گرمای مطلوبی را برای منازل شما در فصول سرد زمستانی تامین می‌کنند. امروزه متداول‌ترین نوع سامانه گرمایشی، «سامانه هوای اجباری» می‌باشد، اما بسیاری از منازل نیز از «سامانه‌های گرمایش تابشی» و «سامانه‌های گرمایش زمین‌گرمایی» استفاده می‌کنند. در تمامی سامانه‌های مذکور انرژی گرمایی در یک منبع مرکزی تولید می‌گردد و از طریق شیوه‌های متفاوتی در سراسر ساختمان توزیع می‌گردد.

(۱) سامانه گرمایشی هوای اجباری

سامانه‌های مذکور از یک کوره برای گرمایش هوا استفاده می‌کنند. هوای گرم تولیدی سپس از طریق شبکه کانال‌کشی و دریچه‌های هوا به فضای داخلی اتاق‌ها توزیع می‌گردد.

(۲) سامانه گرمایشی تابشی

سامانه‌های مذکور از اجاق‌های گرمایشی یا یک دیگ بخار برای تولید انرژی گرمایشی استفاده می‌کنند و انرژی گرمایشی آب داغ یا بخار از طریق عبور از میان شبکه‌ای از کویل‌های گرمایشی یا لوله‌های آب داغی که در کف یا سقف اتاق‌ها جای‌گذاری شده‌اند در فضای داخلی اتاق‌ها منتشر می‌گردد.

(۳) سامانه گرمایشی زمین‌گرمایی

سامانه‌های مذکور از دمای ثابت زمین که از جذب اشعه‌های تابشی خورشید ناشی می‌گردد استفاده می‌کنند و از طریق یک مبدل‌ حرارتی، از انرژی گرمایشی زمین برای گرمایش منازل شما استفاده می‌کنند.

در صورت استفاده از هر یک از انواع سامانه‌های فوق، سامانه HVAC منزل شما قادر به تامین گرمایش مورد نیاز منزل شما و ایجاد فضای مطلوبی برای شما و خانواده شما در فصول زمستانی می‌باشد.

تهویه هوا

سامانه‌های HVAC نقش بسزایی را در حفظ کیفیت هوای داخلی، فضاهای داخلی ساختمان‌ها ایفاء می‌کنند. فرایند تهویه هوا منجر به گردش هوا، بهبود کیفیت هوا از طریق ورود هوای تازه خارجی، کنترل میزان رطوبت و رفع بوهای نامطبوع و جلوگیری از رکود هوای داخلی می‌گردد.

وابسته به نوع ساختمان و سامانه HVAC، فرایند تهویه مذکور از ۳ طریق مکانیکی، طبیعی (از طریق بادزن‌ها و پنجره‌ها) و یا ترکیبی از فرایندهای مذکور انجام می‌گیرد.

سامانه‌های هوای اجباری از طریق یک فیلتر هوا، هوای ورودی را از آلاینده‌های ذره‌ای، ترکیبات آلی فرار (VOCs) و مواد آلرژی‌زا تصفیه می‌کنند. در صورت عدم وجود پنل‌های فیلتراسیون هوایی ثابتی در سامانه شما، فرایند تصفیه هوا را می‌توان از طریق کاربرد تجهیزاتی نظیر دستگاه‌های تصفیه هوا، پالاینده‌های هوا، رطوبت‌افزاها و رطوبت‌زداها اجرا نمود.

درک روشنی از چگونگی تهویه هوای منزل شما از طریق سامانه HVAC، راهی به سوی رفع آلرژی‌ها یا مشکلات تنفسی می‌باشد که تمامی اعضاء خانواده شما را در سراسر سال تهدید می‌کنند.

تهویه مطبوع

سامانه HVAC شما مسئول حفظ سرمایش فضاهای داخلی ساختمان در ماه‌های گرم تابستانی نیز می‌باشد. انواع مختلفی از واحدهای AC مختلف وجود دارند که هر یک دارای معایب و مزایای مربوط به خود هستند. هر یک از انواع سامانه‌های مذکور نظیر واحدهای AC هوای مرکزی (در ادغام با سامانه‌های هوای اجباری)، واحدهای AC دو بخشی یا غیر کانالی، واحدهای AC پنجره‌ای یا واحدهای AC قابل‌ حمل، دارای فرایند سرمایشی مشابهی برای خنک‌سازی منزل شما هستند.

سامانه AC منزل شما با گردش مبرد و تغییر فاز مبرد از گاز به مایع و بالعکس، با جذب گرمای فضای داخلی، گرمای مذکور را از منزل شما به فضای خارجی دفع می‌کند. در سامانه‌های AC، بخار مبرد گرم عبوری از میان کمپرسور به بخار مبرد داغی تبدیل می‌گردد و سپس بخار داغ مذکور از درون چگالنده عبور می‌کند. در واحد چگالنده، بخار داغ مذکور از طریق سرمایش ناشی از هوای عبوری از روی کویل‌های پره‌دار چگالنده که توسط بادزن چگالنده تولید می‌گردد، به مایع داغی تبدیل می‌شود. سپس مایع داغ مذکور پس از عبور از میان شیر انبساطی به مایع سرد کم‌فشار مرطوبی تبدیل می‌گردد. در نهایت و در پایان سیکل تبرید نیز مایع خروجی از شیر انبساطی وارد کویل تبخیرکننده می‌گردد. مایع سردتر و مرطوب ورودی به تبخیرکننده، با جذب گرمای هوای داخلی ساختمان تبخیر می‌گردد و مجدداً به کمپرسور برمی‌گردد (سیکل تبرید) و به‌ دلیل دفع گرمای فضای داخلی از طریق سیکل تبرید مذکور به فضای بیرونی، فضای داخلی ساختمان سرد می‌گردد.

[۱] Heating, Ventilation, & Air Conditioning (HVAC)

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید