لزوم نظارت شرکت تخصصی آب و فاضلاب بر شرکت‌های مربوطه

0
219
نمایشگاه آب و فاضلاب

مدیران شرکت‌های آب و فاضلاب مطرح کردند؛

صنعت آب و فاضلاب یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی اجتماعی به حساب می‌آید که به جرات می‌توان گفت بدون این صنعت، زندگی انسان‌ها غیرممکن است. بر همین اساس نمایشگاه بین‌المللی که هر ساله برگزار می‌شود، بهترین مکان برای تبادل تجربیات در این زمینه است. نمايشگاه بين‌المللي صنعت آب و تأسيسات آب و فاضلاب ايران که به‌عنوان بزرگترين رخداد صنعتي و تجاري ايران در اين حوزه سالانه با حضور جمع كثيري از شركت‌هاي توانمند داخلي و خارجي در زمينه صنعت آب و فاضلاب برپا مي‌گردد، فرصت بسيار مغتنمي است تا شركت‌هاي فعال در اين صنعت دستاوردها و محصولات خود را در معرض بازديد دست‌اندركاران و متخصصان اين صنعت قرار دهند و با در نظر گرفتن روند عرضه و تقاضای بازارها، فعاليت‌ها و نوآوري‌هاي آتي خود را هدايت نمايند.

  گروه صنعتی سعادت، به دنبال افزایش کیفیت محصولات

گروه تولیدی صنعتی سعادت‌ توان ‌بسپار یکی از شرکت‌هایی است که در این خصوص فعالیت می‌کند. این گروه فعالیت خود را در سال ۱۳۷۲ در زمینه طراحی و ساخت مخازن بتنی ذخیره آب و اجرای شبکه‌های آبرسانی و سیستم‌های انتقال فاضلاب شهری شروع کرد. فاز دوم این گروه صنعتی در زمینه طراحی، ساخت و تولید منهول و اتصالات پلی‌اتیلن و محصولات روتاری مولدینگ به بهره‌برداری رسید.

«حامد حلاج زاده» قائم مقام مدیر عامل گروه صنعتی سعادت در گفتگو با خبرنگار مجله تهویه و تاسیسات، با بیان اینکه فاز سوم این گروه با هدف ارتقای کیفیت تولید ملی و اصلاح زیرساخت‌های صنعت آب و فاضلاب کشور و با پشتکار و همت مدیران مجموعه، در زمینه تولید لوله‌های دوجداره پلی‌اتیلنی کاروگیت به بهره‌برداری رسید، اظهار کرد: با بهره‌برداری این فاز ،گروه تولیدی ما در تولید لاستیک‌های آب‌بندی ضمن خودکفایی، نسبت به تأمین نیازهای سایر همکاران نیز همت گمارد.

وی افزود: فاز چهارم و پنجم توسعه گروه صنعتی شامل تولید لوله‌های کرتیوب دار، تولید مستربچ‌های پلی‌اتیلنی و محصولات کامپاندینگ به دست مهندسین مجرب و جوانان توانای این مجموعه نیز به بهره‌برداری رسید. در حال حاضر تولیدات این گروه صنعتی منطبق با آخرین دستاوردهای علمی وتکنولوژی روز دنیا و بر اساس استانداردهای ملی و بین‌المللی بوده و کیفیت برتر این محصولات پاسخگوی نیازهای روزافزون کشور می‌باشد. با در اختیار داشتن کارشناسان، مهندسین مجرب و آزمایشگاه کنترل کیفی منحصر‌به‌فرد، این مجموعه توانایی تولید لوله پلی‌اتیلن کاروگیت سایز ۱۱۰ تا ۸۰۰ میلی‌متر، منهول پلی‌اتیلن سایز ۱۰۰۰ تا ۱۸۰۰ میلی‌متر، لاستیک آب‌بندی مربوط به منهول، لوله‌های کاروگیت، لوله‌های کرتیوب‌دار و اتصالات کرتیوب‌دار از سایز ۹۰۰ تا ۳۵۰۰ میلی‌متر، لوله‌های اسپیرال از سایز ۹۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی‌متر و نیز انواع مستربچ و محصولات کامپاندینگ با نام تجاری STB (Saadat Tawan Baspar) را دارد.

عسگری با تاکید بر اینکه گروه تولیدی صنعتی سعادت توان بسپار به‌عنوان یکی از فعالان در زمینه تولید لوله و اتصالات پلی‌اتیلن مصمم است با افزایش مستمر کیفیت محصولات خود، موقعیت ممتاز خویش را در منطقه ارتقاء بخشد و در نظر دارد در چهارچوب سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 , ISIRI 17025 , ISO 14001 و  ISO OHSAS در جهت دستیابی به اهداف بهره‌وری، سرآمدی، نوآوری و ارتقای کیفیت محصولات در چرخه تولید ملی گام بردارد، گفت: این محصولات بیشتر برای خطوط انتقال فاضلاب‌ها در منازل و شرکت‌های صنعتی استفاده می‌شود و تا خود تصفیه خانه‌ها ادامه دارد و بعد از آن وارد چرخه کشاورزی و یا منازل می‌شود.

وی همچنین تصریح کرد: این شرکت عمده مشتریانش شرکت‌های آب و فاضلاب است و طرف حساب بیشتر دولت است. البته مشتریان خصوصی را نیز پاسخگو هستیم. با بالا رفتن قیمت دلار شرکت‌های پتروشیمی‌ ترجیح می‌دهند فعلا عرضه‌ای نداشته باشند و این عدم عرضه با تقاضای بالایی که در این عرصه وجود دارد باعث بالا رفتن قیمت مواد اولیه می‌شود و طبعا این بالا رفتن قیمت مواداولیه روی تولیدات نهایی ما اثر خواهد گذاشت و این اثرگذاری باعث می‌شود تا مشتریان خصوصی رقبتی برای خرید نداشته باشند. مطالباتی که از سود دولت داریم نیز بسیار به سختی پرداخت می‌شود.

مدیر بازرگانی گروه صنعتی سعادت درباره مراودات و تشکلات این شرکت، عنوان کرد: این شرکت با آب و فاضلاب‌های استان‌های تهران، خراسان رضوی، شهر مشهد، کرمانشاه، خوزستان، کردستان، لرستان، مرکزی، اصفهان، آذربایجان شرقی و غربی، شهرهای اهواز و بوشهر همکاری داشته و همچنین با کشورهای عراق و ترکمنستان نیز کار کرده‌ایم. شرکت ما متشکل از چند شرکت است و علاوه بر اینکه کارهای اجرایی را انجام می‌دهد شرایطش در خارج از کشور بسیار متفاوت است، کما اینکه در ایران نیز به خاطر مساله استانداردهای خارج از کشور برای اجرا با ما متفاوت است و به راحتی کارهای اجرایی را از لحاظ اقتصادی قبول نمی‌کنند، اما فروش داشتیم. از سال ۹۱ در نمایشگاه‌ها شرکت می‌کنیم، ضمن اینکه هر سال به‌عنوان غرفه برتر انتخاب شده‌ایم جز یک دوره. آیتم‌های نوآوری مدنظر کارشناسان است و امسال محصول جدید ما لوله‌های ۲۵۰۰ کیلومتر و ۳۰۰۰ کیلومتر است. سال گذشته ما مخاذن ذخیره آب را ارائه کردیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به دارا بودن آزمایشگاه تخصصی و محصولات برای تست شدن، شرکت‌ها برای بررسی کیفی استاندارد به شرکت ما مراجعه می‌کنند. چندین سال پیاپی کنترل کیفیت شرکت ما به‌عنوان آزمایشگاه نمونه استان انتخاب شده‌است. متاسفانه حمایت از تولیدکننده داخلی زیر صفراست. نه تنها حمایتی نمی‌شود بلکه در برخی جاها نیز محدودیت ایجاد می‌کنند. برای مثال اگر دستگاه وارداتی داشتیم گرفتن معافیت به سختی انجام می‌شد. پرداخت‌ها و تسهیلات بانکی که هیچ منفعتی ندارد. در حال حاضر، در شهرک‌های صنعتی بسیاری از شرکت‌ها رو به ورشکستگی یا تعدیل نیرو هستند. اما شرکت سعادت با تمام توان خود و سیاست‌هایش استخدام نیرو دارد. مدیریت این مجموعه سرمایه را نقدینگی نمی‌داند بلکه نیروی انسانی را سرمایه شرکت می‌داند. میزان استقبال از نمایشگاه نیز نسبت به سال گذشته رضایت‌بخش بوده است.

گروه صنعتی وحید پیشرو در سیستم‌های لوله‌کشی و پلیمری

یکی دیگر از شرکت‌های حضور یافته در این دوره از نمایشگاه گروه صنعتی وحید بود. «علیرضا صحاف‌امین» مدیر فنی این شرکت در گفتگو با خبرنگار ما، درباره این شرکت اظهار کرد:این شرکت در ۳ بخش آب و فاضلاب، تأسیسات ساختمان و کشاورزی‌، انواع سیستم‌های لوله‌کشی پلیمری را تولید می‌کند. گروه صنعتی وحید با بیش از سه ‌دهه فعالیت در تولید و عرضه سیستم‌های لوله‌کشی پلیمری در شهرک صنعتی شورمست سوادکوه مازندران و شهرک صنعتی بزرگ شیراز مستقر است. این شرکت محصولات خود را با به‌روزترین ماشین‌آلات تولیدی و با استانداردهای روز ایران و جهان (دارنده گواهینامه فنی از موسسه SKZ آلمان‌، دارنده نشان استاندارد ملی‌، دارنده گواهینامه فنی مرکز تحقیقات ساختمان‌، پروانه ساخت و بهداشت از وزارت بهداشت‌، درمان و آموزش پزشکی، گواهینامه تست صدا از موسسه Fraunhofer آلمان و تاییدیه مقیاس نانو از موسسه کفا‌، بیمه تضمین کیفیت از شرکت بیمه آسیا و …) عرضه می‌نماید.

مدیر فنی شرکت صنعتی وحید در ادامه تصریح کرد:۵۰ درصد مواد اولیه را وارد می‌کنیم چون در داخل ایران این مواد پیوسته موجود نیست. علت این است که انجمن‌های بالادستی و پایین‌دستی مشکلات همدیگر را نمی‌دانند. متاسفانه بسیاری از مواقع مجبوریم مواد اولیه را از دلال‌ها تهیه کنیم. حدود ۱۵ درصد محصولاتمان را به کشورهای حاشیه خلیج فارس، روسیه‌، آذربایجان، ترکمنستان، ترکیه، عراق و افغانستان صادر می‌کنیم. مراودات ما نسبت به سال‌های گذشته بهتر شده است. مشکل اصلی ما نبود سیستم بانکی فعال و نبود پوشش‌های بیمه‌ای فعال در این کشورهاست که امیدواریم رایزن‌های بازرگانی بتوانند در این زمینه‌ها فعالیت موثرتری داشته باشند، چرا که ما بدون این زیر ساخت لازم در صادرات به رقبای منطقه‌ای خود و به‌خصوص کشور ترکیه می‌بازیم.

وی افزود: در بازار داخل کشور رکود نسبی داریم. در بخش آب و فاضلاب پروژه‌های زیادی در دست هست ولی پولی در آن نیست، چرا که نقدینگی این بخش عمدتا توسط اوراق قرضه اسلامی تامین می‌گردد و با توجه به زمان پرداخت بلند مدت و کاهش بهای ۲۰ درصدی در صورت تبدیل به نقد شدن، عملا برای تولید‌کنندگانی که می‌بایست تمام مواد اولیه‌، حقوق کارکنان و ماشین‌آلات خود را به‌صورت نقدی پرداخت کنند راهکار مناسبی نمی‌باشد‌. در حال حاضر بخش آبیاری کشاورزی بهتر است به دلیل اینکه منابع آب کافی وجود ندارد و فشار از بخش بالادستی برای بهبود راندمان استفاده از آب در بخش کشاورزی وجود دارد‌. اما در بخش آب و فاضلاب و تاسیسات ساختمان وضعیت مناسبی ندارد. این شرکت در ۳ حوزه مختلف فعال است به همین دلیل از انعطاف‌پذیری و تغییر جهت در سرمایه‌گذاری‌ها به سمتی می‌رود که بازار بهتری وجود دارد. اما برای شرکت‌هایی که فقط در یکی از این حوزه‌ها مشغول هستند‌ کارکردن در این رکود واقعا مشکل هست. دولت باید فکری کند که این بخش مسکن در اغماء به سر نبرد و از این وضع بیرون آید. امیدوارم در بخش‌های بالادستی سیاست‌های جدیدی در بخش مسکن پیاده شود.

وی افزود: در این دوره از نمایشگاه، دو محصول جدید ارایه نموده‌ایم؛ یکی سیستم‌های لوله‌کشی دیفیوزرها به همراه بست‌های آن‌ که برای استخرهای تصفیه فاضلاب کاربرد دارد‌ و بدین‌ترتیب تا ۳۵ درصد هزینه را پایین آورده‌ایم و نمونه دیگر یک راه‌حل جدید در کیت‌های انشعابات آب آشامیدنی هست تا بتوانیم علاوه بر بالا بردن کیفیت و کاهش حوادث‌، هزینه تمام شده آن را پایین بیاوریم.

صحاف‌امین همچنین گفت: این دهمین دوره حضور ما در نمایشگاه است.این نمایشگاه مانند مراسم دید و بازدید برگزار می‌شود و متاسفانه بعد از اتمام آن اثری و بهبودی در صنعت آب و فاضلاب مشاهده نمی‌گردد. درصورتی‌که باید در نمایشگاه‌های تخصصی‌،‌ نشست‌های فعال و میزگردهای تخصصی برگزار شود تا مسائل روزانه‌، دغدغه‌های فنی و استانداردی مورد‌ بررسی قرار گیرد و به سمت حل مشکل حرکت شود. متاسفانه به دلیل نبود نظارت کافی در این نمایشگاه‌ها هر کسی هر محصولی را می‌آورد و ارایه می‌نماید‌. امیدواریم در آینده شرکت تخصصی مادر آب و فاضلاب کشور وجه بیشتری به کیفیت برگزاری این نمایشگاه و بررسی معظلات و چالش‌های مبتلا به این حوزه نماید‌. تا نمایشگاه با کیفیت‌تر و اثر‌بخش‌تری داشته باشیم‌. در حال حاضر در مناقصات برگزار شده در ادارات آب و فاضلاب به‌علت کمبود منابع توجه اصلی بر روی قیمت پایین‌تر است در‌صورتی‌که می‌بایست به مقوله‌ لوله، به‌صورت زنجیره‌ای به هزینه‌ها نگاه شود یعنی هر لوله‌ای چه هزینه‌هایی در بخش بهره‌برداری ‌و اجرا ایجاد می‌نماید و یا نرخ حوادث کدام نوع از لوله‌ها کمتر هست و در واقع باید به مقوله هزینه در چرخه عمر محصول نگاه کارشناسانه‌تری گردد.

انواع لوله‌های تک‌لایه، سه لایه و پنج لایه هوشمند، انواع اتصالات، سیستم‌های گرمایش از کف، سیستم‌های سرمایش سقفی و کیت‌های انشعاب آب بخشی از تولیدات این شرکت است.

گفتنی است این دوره نمایشگاه از ۲۴ الی ۲۷ مهر سال جاری در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد..

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید