وجود کپک‌های خانگی را نادیده نگیرید!

0
511
کپک

کپک‌ها یکی از مشکلات عمومی خانوارها می‌باشند. کپک‌ها به‌دلیل تهویه ناکافی، نشتی‌ها و چگالش بخار داخلی هوا تشکیل و تکثیر می‌گردند. فعالیت‌های روزمره‌ای نظیر استحمام، تمیزکاری، آشپزی و حتی آکواریم‌ها و گیاهان خانگی نیز منجر به افزایش بخار داخلی هوا و در نتیجه چگالش بخارهای مذکور و بروز کپک‌زدگی می‌شوند.

کپک‌ها اصولاً از طریق تجزیه مواد آلی کهنه و یا مرده پیرامونی، به زندگی و رشد خود ادامه می‌دهند. با این وجود رشد کپک‌های خانگی منجر به انتشار هاگ‌ها در هوای داخلی می‌گردد; و از طریق استنشاق هوا، هاگ‌های مذکور به درون سامانه تنفسی افراد وارد می‌شوند.

کپک‌های خانگی منجر به بروز آلرژی‌ها و بیماری‌های تنفسی می‌گردند. بنابراین تهویه کافی خانگی و توجه ویژه‌ای برای رفع مشکلات بالقوه آتی الزامی می‌باشد. رفع ظاهری کپک‌ها از طریق تمیزکاری امکان‌پذیر می‌باشد، ولی بازتکثیر دوباره کپک‌ها امری محتمل خواهد بود.

بنابراین بهترین روش رفع دائمی کپک‌ها، آگاهی از روش‌های پیش‌گیری از تشکیل و تکثیر کپک‌ها، پیش از تکثیر آن‌ها و بروز مشکلات جدی‌تر است.

انواع کپک‌ها

انواع متنوعی از کپک‌ها وجود دارند، کپک‌های مذکور در رنگ‌های متفاوتی نظیر سبز، سیاه، سفید، نارنجی و آبی وجود دارند. برخی از انواع کپک‌ها از انواع دیگر خطرزا تر می‌باشند. هر نوع ویژه‌ای از کپک‌ها، برطبق شرایط متنوع محیطی در رنگ‌های متنوعی تکثیر می‌گردند. تنوع رنگی مذکور، شناسایی نوع کپک‌های خانگی را دشوار می‌سازد; بنابراین نگرانی و عدم ‌نگرانی از کپک‌های خانگی نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. به‌طورکلی بهترین شیوه رفع کپک‌ها، پیش از انتشار و بروز بیماری‌ها، نابودی تمامی انواع کپک‌های خانگی می‌باشد.

متداول‌ترین انواع کپک‌های خانگی از گونه‌های سبز و سیاه می‌باشند.

  • کپک‌های سبز

کپک‌های سبز عمدتاً متعلق به خانواده اسپرگیلوس[۱]، گلاسپوریوم[۲] یا پنیسیلیوم[۳] می‌باشند. کپک‌های سبز عموماً بر روی دیوارها، فضای داخلی کابینت‌ها و فرش‌ها و بر روی پارچه‌ها و تشک‌های مرطوب تکثیر می‌گردند.

پنیسیلیوم منجر به عفونت‌های سینوسی و التهاب ریه‌ها می‌گردد. درحالی‌که گونه‌های دیگر کپک‌های سبز منجر به بیماری‌هایی نظیر برنشیت و حتی ذات‌الریه می‌گردند.

  • کپک‌های سیاه

تمامی انواع کپک‌ها برای سلامتی انسان‌ها زیان‌بار می‌باشند با این وجود کپک‌های سیاه منجر به مشکلات سلامتی بیشتری می‌گردند. کپک‌های سیاه نسبتاً متداول می‌باشند و غالباً از گونه مشابهی از کپک‌های سبز نشأت می‌گیرند. رفع کپک‌های مذکور از طریق شیوه‌های معمول تمیزکاری میسر می‌باشد؛ بنابراین نگرانی عمده‌ای وجود ندارد.

با این وجود نوع ویژه‌ای از کپک‌ سیاه به‌عنوان کپک سیاه سمی[۴] و یا “استیکابوتریس[۵] دارای تاثیرات بسیار زیان‌بارتری می‌باشد.

  • کپک‌های سیاه سمی

استیکابوتریس یا کپک سیاه سمی به‌دلیل تولید زهر کپکی (مایکوتاکسینس[۶]) دارای تاثیرات زیان‌بارتری می‌باشد. زهرهای کپکی از طریق بصری قابل‌ روئیت نمی‌باشند ولی از طریق استنشاق، بلع و حتی از طریق چشم‌ها وارد بدن انسان‌ها می‌گردند. زهرهای کپکی مذکور بسیار خطرزا می‌باشند؛ زهر کپکی منجر به بروز مشکلاتی در سامانه تناسلی، بینایی، پوستی، تنفسی، گردش ‌خونی و حتی تاثیرات روانی و عصبی می‌گردد.

در موارد بروز علائم نگران‌کننده‌ای از بیماری‌های فوق، منزل خود را برای شناسایی علائمی از وجود کپک‌های سیاه وارسی نمایید.

– نشانه‌های عصب‌شناختی

زهرهای کپکی منجر به مرگ سلول‌های عصبی مغز می‌گردند و دارای تاثیر مستقیمی بر شرایط روان‌شناختی و تغییر شرایط روحی می‌باشند. برخی از نشانه‌های عصب‌شناختی بلع زهرهای کپکی شامل پریشانی، سرگیجه، عدم‌ تمرکز ذهنی، توهم، حمله‌های فلجی (مانند صرع) و بدن‌لرزه می‌باشند.

– نشانه‌های دیگر

نشانه‌های کلیدی دیگر شامل مشکلات تنفسی و گردش‌خونی نظیر تنگی نفس، خون‌ریزی لثه‌ها و بینی، نشانه‌های سرماخوردگی و آنفلونزا، استفراغ خونی، عدم‌ترمیم زخم‌ها، تاری بینایی، حالت تهوع و زردی (یرقان) می‌باشند. همچنین مدارکی در زمینه سرطان‌زایی زهر کپک‌های مذکور وجود دارند. بر طبق پژوهش‌ها، زهرهای کپی منجر به رشد سرطان‌ها می‌شوند.

– شناسایی کپک‌های سیاه سمی

کپک‌های سیاه سمی و کپک‌های سیاه کم‌ضررتر بسیار شبیه به یکدیگر می‌باشند که تعیین میزان وخامت اوضاع را دشوار می‌سازد. کپک‌های سیاه سمی غالباً لزج و دارای رنگ سیاه سبزفام می‌باشند. با این وجود کپک‌های مذکور در طول زمان به‌فرم پودری و خشک درمی‌آیند.

کپک‌های سیاه سمی برای رشد و تکثیر نیازمند سلولز بالا و سطوح ترکیبی کم- نیتروژن هستند؛ همچنین کپک‌های مذکور نیازمند سطوح رطوبت بیشتری در مقایسه با انواع دیگر کپک‌ها می‌باشند. کپک‌های مذکور عمدتاً در اطراف نواحی مرطوب مشاهده می‌شوند. کپک‌های مذکور مشکلات بیشتری را در اطراف نواحی نشتی‌دار غیر قابل ‌روئیتی نظیر دیوارهای داخلی و یا کف‌ها و سقف‌ها ایجاد می‌کنند. تپله‌شدگی دیوارها و پوسته‌شدگی رنگ‌ها نشانه‌هایی از رطوبت داخلی اجزاء سازه‌ای نظیر دیوارها، کف‌ها و سقف‌ها می‌باشند.

پس از شناسایی مناطقی با احتمال وجود کپک‌های سمی، تنها روش شناسایی دقیق کپک‌های مذکور استفاده از کارشناس حرفه‌ای کپک‌شناسی می‌باشد. کارشناس مذکور از طریق میکروسکوپ، نوع کپک‌ها را تعیین می‌نماید.

واکنش‌های ضروری در مواجهه با کپک‌های سیاه سمی

در موارد بروز نشانه‌هایی از بیماری‌های ناشی از کپک‌های سمی، تنها راه‌حل احتمالی رفع کپک‌ها و یا ترک منزل مسکونی می‌باشد. درطول زمان نشانه‌های جزئی بیماری‌های مذکور به فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر بدل خواهند گردید. برخی از آسیب‌های دائمی ناشی از کپک‌های مذکور، اهمیت شناسایی و رفع فوری آن‌ها را نشان می‌دهند.

  • رفع کپک‌ها

در موارد ظهور بیماری‌های ناشی از کپک‌های سمی، کاربرد روش‌های حرفه‌ای کپک‌‌زدایی برای اطمینان از تأمین شرایط بهداشتی خانگی و رفع بیماری‌های مذکور ضروری می‌باشد. پس از شناسایی کلنی کپک‌های سمی، مهم‌ترین واکنش اولیه، عدم هیچ‌گونه تلاشی برای لمس و هرگونه تغییری در کلنی مذکور می‌باشد. لمس و یا جابجایی کپک‌ها منجر به انتشار مقادیر بی‌شماری از هاگ‌ها در هوای داخلی می‌گردد; و آسیب‌های ویران‌گری را برای شما و ساکنین دیگر منزل به دنبال دارد.

در مورد انواع دیگر کپک‌ها (به‌غیر از کپک‌های سمی) روش‌های گسترده‌ای برای رفع شخصی کپک‌ها وجود دارند.

راه‌حل ساده‌ای برای رفع کپک‌های غیرسمی، تمیزکاری آن‌ها ازطریق کاربرد یک محلول گندزدا می‌باشد.

از گندزدای کلری (مخلوط ۱ به ۳ از گندزدای کلری و آب) و برس دستی برای تمیزکاری سطوح کپکی استفاده نمایید. پس از رفع کامل کپک‌ها، شستشوی سطوح مذکور و خشک‌سازی متعاقب آن‌ها برای جلوگیری از بازتشکیل کپک‌ها الزامی می‌باشد.

  • جلوگیری از تشکیل کپک‌ها

پس از رفع کپک‌ها، اجرای تغییراتی در سامانه تهویه خانگی برای جلوگیری از شیوع آتی کپک‌ها الزامی می‌باشد.

شرکت EnviroVent سامانه‌های متنوعی را برای تهویه مطلوب خانگی و رفع کپک‌ها تولید می‌کند. برای آشپزخانه‌ها و حمام‌هایی با تهویه ناکافی، کاربرد بادزن مکنده‌ای نظیر بادزن نوع Cylone 7 بسیار مفید خواهد بود. بادزن مذکور به‌طور موثری بخارهای داخلی هوا را مورد پایش و شناسایی قرار می‌دهد و دارای ۷ گارانتی معتبر می‌باشد; بنابراین کاربرد محصول مذکور، آرامش خاطری برای ایمنی خانگی و برقراری فضای عاری از هاگ‌ها می‌باشد.

همچنین در شرکت ما واحدهای کنترل- چگالشی متنوعی برای تطابق با نیازهای اختصاصی شما تولید می‌گردند. سامانه‌های هوای MrVenty، رطوبت و نم‌گرفتگی هوای ناشی از سرمای زمستانی را رفع می‌کنند و همچنین با کاهش دمای تابستانی، از تبخیر آب ناشی از رطوبت داخلی جلوگیری می‌کنند. به‌علاوه، واحدهای کنترل چگالشی شرکت ما دارای طراحی ویژه‌ای برای فضاهای زیرشیروانی، بلوک‌های ساختمانی، آپارتمان‌ها و بسیاری از منازل قدیمی هستند.

در شرایط تمایل به بهبود کیفی هوای داخلی منازل‌تان، کاربرد واحد بازیابی گرمایی تک‌اتاقی enegiVent پیشنهاد می‌گردد. ازطریق کاربرد فناوری‌های ییشرفته، محصول مذکور به‌طور هم‌زمان ازطریق ابقاء انرژی گرمایشی در فضای داخلی منازل، هوای تازه خارجی را نیز از طریق لوله‌های داخلی به درون اتاق‌های منازل هدایت می‌کند; ویژگی‌های مذکور به معنای امکان بازگشایی پنجرهای منزل بدون افزایش احتمال فرایند چگالشی می‌باشد.

کلیه محصولات ما از نوع انرژی-کارا می‌باشند و از طریق بهره‌برداری از هوای تازه خارجی بیشتری (تا حدود ۷۵ درصدی) در مقایسه با سامانه‌های متداول دیگر، منزل شما را از لحاظ زیست‌محیطی به مکان مطلو‌ب‌تری بدل می‌سازند.

  • روش‌های پیش‌گیرانه دیگر کپک‌زدایی

به‌غیر از کاربرد سامانه‌های تهویه و ابقاء گرمایی، اجرای روش‌های پیش‌گیرانه‌ای برای جلوگیری از بروز رطوبت‌های غیرضروری داخلی الزامی می‌باشد.

همواره از خشک‌سازی فوری نواحی تر مطمئن گردید. تمامی قطرات رطوبت را پاک نمایید و از خشکی کف و دیواره‌ها، پس از اتمام دوش‌گیری یا استحمام مطمئن گردید. درصورت امکان لباس‌های تر را در فضاهای خارجی خشک نمایید و یا از یک خشک‌کن به‌جای رادیاتورها برای خشک‌سازی لباس‌ها استفاده کنید. دلیل موارد مذکور جریان مستقیم رطوبت لباس‌ها به درون هوا می‌باشد. هرگز لباس‌های تر را در داخل ماشین لباس‌شویی رها نکنید و موکت‌ها، فرش‌ها و پارچه‌های فرسوده- رطوبتی را فوراً تعویض نمایید.

محصولات فراوانی برای جلوگیری از بروز کپک‌زدگی نظیر اسپری‌ها و رنگ‌های کپک‌زدا دردسترس می‌باشند. برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به درون سازه منازل، در فضاهای داخلی منازل از دیوارهای خشک کپک‌زدا و یا سطوح پوشاننده گچی استفاده نمایید.

یکی از روش‌های پایش رطوبت داخلی، کاربرد رطوبت‌سنج می‌باشد; رطوبت‌سنج‌های مذکور را می‌توانید از ابزارفروشی‌ها خریداری نمایید; به‌طور آرمانی رطوبت داخلی منازل در گستره‌ ۳۰ تا ۶۰ درصدی قرار می‌گیرد.

با وجود بهبود کیفی هوای داخلی ازطریق کاربرد گیاهان خانگی، خاک و برگ‌های تر گیاهان خانگی مکان مناسبی را برای تکثیر کپک‌ها فراهم می‌سازند. ازطریق تمیزکاری و جابجایی دوره‌ای گیاهان خانگی از تجمع و تکثیر کپک‌ها جلوگیری نمایید.

شکستگی ناودان‌ها و لوله‌های فاضلاب منبع اصلی بروز نشتی‌ها می‌باشند. بازرسی دوره‌ای فضاهای خارجی ساختمان‌ها، امکان تعمیر آسان ترک‌های لوله‌ها و ناودان‌ها و جلوگیری از گسترش شکاف‌ها و مشکلات هزینه‌بر بیشتر را میسر می‌سازد.

همچنین اجرای تمهیداتی برای گردش دائمی هوا در سرتاسر منازل امری حیاتی می‌باشد. درب‌های داخلی منزل را تا حد امکان باز نگاه دارید و مبلمان و اثاثیه داخلی را از دیوارها دور کنید.

پنجره‌ها را در روزهای خشک باز نمایید و امکان ورود هوای تازه به درون منزل را فراهم سازید; ورود هوای تازه و خشک خارجی منجر به کاهش رطوبت و در نتیجه جلوگیری از تشکیل و تکثیر کپک‌ها می‌گردد.

[۱] aspergillus [۲] cladosporium [۳] penicillium [۴] toxic black mould’ [۵] stachybotrys [۶] mycotoxins

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید