پنج جزء بنیادین یک سامانه تهویه ‌مطبوع موثر

0
342
تهویه ‌مطبوع

یک سامانه تهویه‌ مطبوع کارا، آسایش بسیار بالای ساکنان منازل را در طول فصل‌های داغ تابستان (در ماه‌های مه تا سپتامبر) تأمین می‌نماید. سامانه‌های مذکور، به‌همراه واحدهای گرمایش، سطح مورد نیاز دما را در منازل و یا دفاتر، تأمین و ابقاء می‌نمایند.  سامانه‌های تهویه‌ مطبوع در واقع به بخش یکپارچه‌ای از زندگی کنونی ما تبدیل شده‌اند و برای استفاده از مزایای آن‌ها مسلماً اطلاع از شیوه عملکرد آن‌ها نیز لازم می‌باشد.

 ۵ جزء بنیادین سامانه‌های تهویه‌ مطبوع در راستای تأمین گرمایش و سرمایش (بر طبق نیاز) در ذیل ارائه شده‌اند:

  1. کمپرسور: تجهیز مذکور را همواره به‌عنوان موتور سامانه تهویه‌مطبوع در نظر می‌گیرند. کمپرسورها برای افزایش فشار گاز سیال کاری استفاده می‌شوند. سیال کاری در واقع ماده‌ای می‌باشد که می‌تواند به سهولت (در دماهای نسبتاً پایین) از فاز گازی به فاز مایع و برعکس تغییر فاز دهد. عملکرد اصلی کمپرسورها در واقع تبدیل گاز فشار پایین به گاز فشار بالا (که دارای دمای بالا نیز می‌باشد) است. پس از افزایش فشار گاز یا مبرد گازی در درون کمپرسور، گاز (مبرد گازی) فشار بالا از کمپرسور خارج می‌شود به درون چگالنده وارد می‌گردد.
  2. کویل چگالنده: همواره از بادزن درون کویل چگالنده، در راستای سرمایش گاز فشار بالا و تبدیل آن به مایع استفاده می‌شود. سپس مایع فوق پس از خروج از کویل چگالنده وارد تبخیرکننده می‌شود. شما می‌توانید کمپرسور و چگالنده را در بخش بیرونی منزل‌تان مشاهده نمایید.
  3. تبخیرکننده: تبخیرکننده در داخل منزل و معمولاً در نزدیکی کوره قرار می‌گیرد. تبخیرکننده از طریق یک لوله بسیار باریک به چگالنده متصل می‌شود. فشار گاز فشار بالا در طول مسیر عبوری از لوله باریک فوق (لوله انبساط) کاهش می‌یابد. سپس سیال کاری و یا مبرد از طریق دریافت گرمای هوا، منتج به سرمایش هوا می‌شود و در این ضمن نیز سیال کاری به فاز بخار تغییر شکل می‌دهد. سپس سیال کاری در فاز گازی از تبخیرکننده خارج می‌شود و دوباره از طریق کمپرسور متراکم می‌شود. کل فرایندهای فوق همواره در یک سیکل یکسان رخ می‌دهند.
  4. واحد دمش و هواساز: واحد دمش و هواساز در واقع دو جزء از سامانه تهویه‌مطبوع می‌باشند که به‌همراه یکدیگر منتج به واردسازی (مکش) هوای اتاق به درون تبخیرکننده و توزیع هوای سرد در سرتاسر منزل می‌شوند. از طریق استفاده از یک سامانه کانال‌کشی، فرایند توزیع جریان هوا در اتاق نیز تسهیل می‌شود.
  5. ترموستات: تجهیز مذکور در واقع مسئول ابقاء دمای سامانه تهویه‌مطبوع، از طریق تنظیم‌ میزان انرژی گرمایی ورودی و خروجی به و از سامانه تهویه‌مطبوع می‌باشد. وابسته به ویژگی‌های ترموستات‌ها، ترموستات‌ها را می‌توان به‌طور دستی و یا خودکار تنظیم کرد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید