چشم‌پوشی از گاز رادون: بیماری ساکنین‌

0
468

گاز رادیواکتیو رادون گازی بی‌رنگ، بی‌بو و غیر قابل ‌روئیت می‌باشد. بنابراین شناسایی گاز مذکور به‌وسیله ساکنین منازل امکان‌پذیر نمی‌باشد. گاز رادون به‌طور طبیعی و از تجریه اورانیوم طبیعی خاک تشکیل می‌گردد. مشکل از آنجا آغاز می‌شود که تجزیه مذکور با تولید تشعشع‌های رادیواکتیویته همراه می‌گردد. به این دلیل گاز رادون را «قاتل پنهان» می‌نامند. مقادیر جزئی گاز رادون خطرزا نمی‌باشند ولی تجمع مقادیر زیادی از گاز رادون و تشعشع‌های ناشی از آن‌ها منجر به بیماری‌های دائمی و درمان‌ناپذیر می‌گردند. تنفس سهوی گاز رادون، ذرات رادیواکتیو را به درون شش‌ها وارد می‌کند و از طریق تشعشع‌های رادیواکتیو منجر به نابودی بافت‌‌های ششی و سلول‌های پیرامونی آن‌ها می‌گردد. شرایط مذکور به سرطان ریه منجر می‌شود.

به‌دلیل فرم گازی‌شکل رادون، امکان گردش آزاد آن در هر مکانی امکان‌پذیر می‌باشد.گردش و جابجایی آزاد گاز رادون به معنای سهولت نفوذ و بازگردش گاز مذکور در فضاهای داخلی منازل می‌باشد. گاز مذکور ازطریق روزنه‌های آجرها، فونداسیون‌ها و دیوارها، به درون منازل مسکونی نفوذ می‌کند. ورود و گسترش گاز رادون هرگز به‌وسیله ساکنین منازل قابل‌تشخیص نمی‌باشد. ورود گاز رادون به منازل مسکونی به نوع منازل و مصالح مصرفی بستگی ندارد به این معنی که منازل تازه‌ساز، یا چند صد ساله قدیمی و مصالح ساختمانی فوق‌پیشرفته و یا آجرهای قدیمی تغییری در شرایط ورود و گسترش گاز رادون ایجاد نمی‌کنند.

برآورد سازمان سلامت عمومی انگلستان نشان‌گر سهم ۵۰ درصدی تشعشع‌های گاز طبیعی رادون در مقایسه با تمامی تشعشع‌های سالانه‌ای می‌باشد که هر فردی در معرض آن‌ها قرار می‌گیرد.

در برخی از نواحی بریتانیا، غلظت‌های گاز رادون در مقایسه با نواحی دیگر بسیار بالاتر می‌باشد. در هنگام خریداری هر منزلی، یکی از مهم‌ترین موارد بررسی، وارسی میزان غلظت گاز رادون محلی به‌وسیله مشاورین حقوقی می‌باشد. وارسی غلظت گاز رادون محلی ساختمان‌ها، پیش ازهرگونه اقدامی برای خریداری آن‌ها، شما را از میزان خطر ناشی از گاز رادون مطلع می‌سازد.

روش‌هایی برای کمینه‌سازی تأثیر تشعش‌های رادونی وجود دارند. در شرایط امروزی اثبات گردیده است که بسیاری از روش‌های مذکور، روش‌های غیرموثری می‌باشند; مثالی از روش‌های غیر موثر مذکور، درزبندی کامل دریچه زیرشیروانی یا درزهای دیوارها و کف‌ها می‌باشد. عملاً به اثبات رسیده است که روش درزبندی به‌جای تأثیر موثر دارای نتایج مخربی نیز می‌باشد. درزبندی کامل منازل منجر به گسترش بیشتر نم‌زدگی و پوسیدگی داخلی می‌گردد و در نتیجه روشی بسیار خطرزا می‌باشد.

یکی از به‌ترین روش‌ها برای رفع گاز رادون خانگی، کاربرد سامانه‌های تهویه مطبوع  مثبتی نظیر سامانه‌های پیشنهادی شرکت Envirovent می‌باشد. تهویه مثبت یکی از روش‌های ورود هوای تمیز و تازه به درون منازل و تخلیه هوای قدیمی و آلاینده‌های دیگری نظیر گاز رادون به فضاهای خارجی می‌باشد. کاربرد شیوه مذکور منزل شما را به مکانی ایمن‌تر و تمیزتر بدل می‌کند. همچنین سامانه‌های تهویه مثبت ازطریق دورسازی بخارهای هوا از سطوح سردتر داخلی، چگالش بخارهای داخلی را کاهش می‌دهند.

سامانه‌های تهویه مطبوع

مثبت شرکت Envirovent دارای هزینه بسیار پایینی می‌باشند و هزینه عملیاتی کمتری را نیز در مقایسه با هزینه کاربرد یک لامپ کم‌مصرف در پی دارند. هوای ورودی به واحدهای مذکور از فیلترهایی عبور می‌کند و تا مقدار قابل‌ قبولی تمیز می‌گردد; سپس هوای پالوده از طریق دریچه‌ای به فضاهای داخلی منزل وارد می‌گردد و پس از اختلاط با هوای آلوده و کهنه داخلی (شامل گاز رادون داخلی) ازطریق پنجره‌های باز و هر سامانه تهویه دیگری به فضای خارجی تخلیه می‌گردد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید