کاهش مصرف انرژی با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های خدمات انرژی

0
270
کاهش مصرف انرژی

در نشست مشترک شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های خدمات انرژی (ESCO) مطرح شد:

نشست مشترک شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های خدمات انرژی ‌(ESCO)، ۹ اسفندماه ۹۶ در مجتمع شکوفایی دانش‌بنیان تهران، با حضور دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی برگزار شد.

۳۰ درصد از انرژی کشور در بخش خانگی مصرف می‌شود

به گزارش خبرنگار مجله تهویه و تاسیسات، دکتر سیروس وطن‌خواه، دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی در ابتدای این همایش با بیان اینکه پیاده‌سازی حکمرانی انرژی کاری بسیار سخت اما ضروری است، اظهار کرد‌: طبق گزارش‌ها، با روند کنونی، در سال‌های آینده واردکننده انرژی خواهیم شد. وی در ادامه تصریح کرد:‌ بالا بردن بهره‌وری انرژی، یک مسئولیت عمومی است؛ دولت بازیگر اصلی به حساب می‌آید‌ اما نقش آحاد جامعه غیر قابل انکار است‌. این وضعیت نامناسب مصرف انرژی، میدان عمل وسیعی برای کسب‌و‌کارهای این حوزه به شمار می‌رود.

وطنخواه ضمن تأکید بر اینکه ۳۰ درصد از انرژی کشور در بخش خانگی مصرف می‌شود، افزود‌: با ارائه راهکارهای مناسب توسط شرکت‌ها، می‌توان از این مصرف کاست. به گفته وی، ورود راه‌حل‌ها و مدل‌های نوین و استارتاپ‌ها به حوزه انرژی، همچنین همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های خدمات انرژی، حرکتی مبارک است که می‌تواند در این حوزه تحول‌آفرین باشید.

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی ‌در پایان اظهاراتش تصریح کرد: معاونت علمی و فناوری این تمایل را دارد که به شکل‌گیری این‌گونه کسب وکارهای نوآور و فناور کمک کند. این امر از مأموریت‌های ستاد انرژی بوده و به جد از آن حمایت می‌شود.

تهویه مطبوعسرمایه‌گذاری موضوع مهمی در حوزه انرژی و فناوری است

حامد حوری جعفری، مدیر انرژی شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در ادامه این نشست موضوع فناوری در حوزه مصرف انرژی را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: در کشورهای توسعه یافته، امروزه افزایش GDP متناظر با کاهش مصرف انرژی است.

وی همچنین بیان کرد: ما می‌خواهیم ESCO ها به سمت مصرف‌کننده‌های نهایی بروند. در این حوزه ‌موضوعات چالشی گوناگونی وجود دارد؛ نخستین موضوع مسائل فرهنگی در جامعه در حوزه صرفه‌جویی انرژی است.‌ دومین مورد، موضوع مهم سرمایه‌گذاری است؛ شرکت‌های حوزه انرژی از نظر تأمین مالی باید حمایت شوند‌ اما متأسفانه موضوع عدم اعتماد به دولت وجود دارد.

مدیر انرژی شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در ادامه، سومین موضوع را قراردادهای خدمات انرژی برشمرد و خاطرنشان کرد: متأسفانه تعداد قراردادهای تیپ که دستگاه‌های مختلف طراحی کرده‌اند، به ۱۰ عدد می‌رسد که این تعداد موجب ایجاد اختلال در خدمات انرژی می‌شود. شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در حوزه فناوری به شرکت‌های خدمات انرژی کمک کنند.

خدمات صندوق‌های نوآوری منحصر به شرکت‌های دانش‌بنیان است

در ادامه این نشست، مهندس قصاع، مدیر امور توسعه بانک‌های صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی، منحصر به شرکت‌های دانش‌بنیان است. خدمات مختلفی نظیر تسهیلات، مشارکت اقتصادی، توانمندسازی، ضمانت‌نامه و…  از طریق صندوق ارائه می‌شود.

وی افزود: حوزه انرژی، یکی از حوزه‌های مطرح در فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان بوده و شرکت‌های این حوزه، می‌توانند از خدمات صندوق بهره‌مند شوند. شرکت‌های غیر دانش بنیان نیز از طریق صندوق‌های پژوهش و فناوری همکار صندوق نوآوری و شکوفایی، می‌توانند از خدمات مالی استفاده کنند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید